• Strona główna
  • Flowcrete wprowadza innowacyjny wypełniacz LDE Filler, stosowany w szybkowiążących...

Flowcrete wprowadza innowacyjny wypełniacz LDE Filler, stosowany w szybkowiążących posadzkach żywicznych

10 styczeń 2023  

Marka Flowcrete, wiodący ekspert od posadzek żywicznych, wprowadza nowy, innowacyjny materiał budowlany – LDE Filler, który stanowi korzystną alternatywę dla powszechnie stosowanych tradycyjnych wypełniaczy na bazie drobnych mączek kwarcowych. Rozwiązanie to może być stosowane we wszystkich szybkowiążących systemach posadzkowych Flowcrete, które powstają na bazie żywic MMA (metakrylowych) oraz PUMMA (technologia hybrydowa, łącząca zalety żywic poliuretanowych i metakrylowych), m.in. z linii Flowfast i Deckshield Rapide.

LDE Filler zawiera mniej niż 0,04% pyłu respirabilnego , czyli 25 razy mniej niż wynosi minimalny próg 1% przyjęty dla tradycyjnych wypełniaczy dostępnych na rynku . Oznacza to wyższy poziom bezpieczeństwa i wygodniejszą pracę, jak również mniejsze ryzyko rozwoju u pracowników budowlanych krzemicy lub innych chorób płuc związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

Krzemica, inaczej pylica krzemowa, to choroba płuc spowodowana wdychaniem pyłów krzemowych, czyli krystalicznej krzemionki (dwutlenku krzemu SiO2). Cząsteczki pyłów odkładają się w płucach, powodując stany zapalne i rozrost tkanki włóknistej, w wyniku czego dochodzi do niewydolności oddechowej. Wywołująca krzemicę krystaliczna krzemionka to tlenek metalu naturalnie występujący w przyrodzie, m.in. w piasku, w skałach lub w glebie. Związek ten jest obecny w wielu sektorach przemysłu, również w budownictwie, w takich materiałach, jak cement, beton, ceramika, cegła, kamień, skała oraz w środkach ściernych, i jest uwalniany w postaci pyłu podczas ich cięcia, szlifowania, piaskowania, czy polerowania.

Aby zapobiegać narażeniu pracowników sektora budowlanego na pył krzemowy stosuje się m.in. kontrolę poziomu pyłów w miejscu pracy oraz podejmuje działania mające na celu ich ograniczanie. Obejmują one m.in. szkolenia ze stosowania środków ochrony osobistej (np. masek), wykorzystywanie specjalnych materiałów do obróbki strumieniowo-ściernej oraz zwilżanie powierzchni przed ich czyszczeniem. Do zapobiegania krzemicy i innym chorobom płuc wśród osób zatrudnionych w budownictwie może przyczyniać się również wybór innowacyjnych materiałów budowlanych, takich jak LDE Filler, stosowany w szybkowiążących posadzkach żywicznych marki Flowcrete.

Nowy wypełniacz LDE Filler przynosi wymierne korzyści nie tylko dla zdrowia pracowników budowlanych, ale także dla środowiska naturalnego. Ze względu na to, że w trakcie jego użytkowania generowane jest znacznie mniej pyłu respirabilnego niż w przypadku tradycyjnych wypełniaczy, możliwe jest ograniczenie bezpośredniego zanieczyszczenia otoczenia, a także mniejsze zużycie wody i energii stosowanych w celu usunięcia pozostałości pyłów powstałych na placu budowy.