Przed nami czwarta już edycja festiwalu Art in Architecture, którego głównym celem jest zachęcania inwestorów, architektów oraz projektantów wnętrz do współpracy z artystami. Jak co roku, zapraszamy do udziału w konkursie na najlepsze projekty ze sztuką w roli głównej. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 30 listopada 2022 r.
Art in Architecture Festival na stałe zapisał się w kalendarzu znaczących wydarzeń i ważnych konkursów w kręgu rodzimej architektury. Organizowany przez Fundację Innowacji Społeczno-Kulturalnych ma zachęcać inwestorów, architektów i projektantów wnętrz do współpracy z artystami przy realizacji swoich projektów, a tym samym promować szerokie wprowadzanie sztuki do przestrzeni prywatnej, publicznej oraz obiektów komercyjnych. Nic więc dziwnego, że z roku na rok, przyciąga on coraz większą uwagę, ciesząc się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony przedstawicieli świata sztuki i architektury, jak i mediów. Najlepszym dowodem na to jest rozszerzenie samych kategorii konkursowych, których w tym roku jest aż pięć. Wyciągając wnioski z poprzednich edycji konkursu, organizatorzy dodali jako zupełnie nową kategorię przestrzeń wystawienniczą.
Już teraz projekty konkursowe można zgłaszać w następujących kategoriach: dom/mieszkanie, przestrzeń publiczną, biuro, hotel oraz wystawa. Zgłoszenia można dokonać jedynie w formie elektronicznej, załączając 6 zdjęć w formacie JPG lub PDF, w rozdzielczości 300 dpi z danej realizacji wraz z krótkim opisem za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. Łączna wielkość zdjęć zamieszczona do jednej pracy konkursowej nie może przekraczać 20MB. Jednak ilość zgłoszeń nie jest ograniczona dla jednego podmiotu. Termin nadsyłania prac mija 30 listopada 2022 r do godz. 24.00 (decyduje data dostarczenia).
Link do formularza: https://artinarchitecturefestival.com/formularz-zgloszeniowy/
Jury konkursu
O prestiżu konkursu organizowanego w ramach Art in Architecture Festival świadczy także grono ekspertów zasiadających w jury, pod przewodnictwem architekta Przemo Łukasika.
Architekt Przemo Łukasik ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d'Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette. W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup.
W skład komisji oceniającej nadsyłane projekty konkursowe wchodzą również (w kolejności alfabetycznej):
- Architekt wnętrz Aleksander Jankowski
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2002 wraz z Agatą Opyrchał prowadzi autorską pracownię projektową JIO. Członek Pro Stowarzyszenia Architektów Wnętrz i Stowarzyszenia Oleandrów. Tworzy kompleksowe projekty wnętrz i architektury współczesnych rezydencji, domów i apartamentów.
- Architekt wnętrz Piotr Kalinowski
CEO i dyrektor kreatywny wrocławskiego studio MIXD. Znany z projektowania przestrzeni hospitality, biur, co-livingów i obiektów handlowych. Laureat, wraz z zespołem projektowym, wielu prestiżowych nagród w kraju i zagranicą. Finalista konkursu Hospitality Design Award 2020 i Dezeen Awards 2022.
- Inwestor Piotr Kroenke
Absolwent Politechniki Warszawskiej, z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy na budowach, zarówno w kraju jak i za granicą. Ostatnie 25 lat pracował w firmie deweloperskiej Globe Trade Centre SA. jako dyrektor generalny i członek Zarządu. Realizator licznych projektów przemysłowych, użyteczności publicznej, budownictwa mieszkaniowego i szpitali.
- Architektki wnętrz Dora Kuć i Karina Snuszka
Ukończyły Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, studiowały także na Politecnico di Milano (Dora) i Universita di Perugia (Karina). Od ponad 15 lat prowadzą w Warszawie autorskie studio architektoniczne MoodWorks. W portfolio pracowni znajdują̨ się̨ projekty wnętrz rezydencji i biur z Polski i z zagranicy. Laureatki wielu międzynarodowych nagród.
- Architekta wnętrz Joanna Kulczyńska
Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się projektowaniem wnętrz prywatnych oraz użytkowych. Współprowadzi rodzinną pracownię Kulczyński Architekt. Pomysłodawczyni, autorka koncepcji oraz aranżacji przestrzeni domu handlowego MYSIA 3 w Warszawie.
- Artystka, projektantka, historyk sztuki oraz wystawienniczka Agnieszka Leszczyńska – Mieczkowska
Absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Jako wykładowca akademicki stworzyła autorski program w dziedzinie projektowania specjalizacyjnego i sztuki w projektowaniu architektonicznym na Wydziałach Architektury i Architektury Wnętrz. Właścicielka Pracowni artystyczno-projektowej i Galerii Sztuki.
- Historyczka i krytyczka designu Krystyna Łuczak-Surówka
Absolwentka Instytutu Historii Sztuki UJ. Wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Autorka wielu publikacji z zakresu historii i teorii designu. Kuratorka wystaw i jurorka w konkursach design 3D. Współtwórczyni polskiej marki VZÓR.
- Architekta wnętrz Maria Miland, współtwórczyni i koordynatorka Art in Architecture festival
Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale architektury wnętrz. Zdobywała Doświadczenie zawodowe zdobywała w Warszawie i Barcelonie. Członek Stowarzyszenia Architektów Wnętrz SAW.
Wraz z Fundacją Innowacji Społeczno -Kulturalnych współtworzy i koordynuje Art in Architecture Festival.
- Artysta Aleksander Roszkowski
Studiował na ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa (1980–1985) pod kierunkiem Jacka Sienickiego i Zbigniewa Gostomskiego. Uczestniczył w indywidualnych wystawach organizowanych w kraju i za granicą (m.in. w Danii, Japonii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych).
- Architekt, artysta, rzemieślnik i projektant procesów Oskar Zięta
Założyciel Zieta Studio. Posiada tytuł doktora Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu. Wykłada w School of Form SWPS. Jest autorem ikonicznego stołka PLOPP, a także licznych form użytkowych. Tworzy architektoniczne rzeźby zaprojektowane metodą parametryczną.
Wyniki konkursu
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 15 grudnia 2022r. o godz.12 w auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wybrzeżu Kościuszkowskim 37. W trakcie trwania gali konkursowej laureaci otrzymają Złote Statuetki z wizerunkiem Leonarda da Vinci. Wręczone zostaną także Specjalne Wyróżnienia dla artystów, których dzieła znalazły się w każdym z nagrodzonych projektów.
Dodatkowe informacje: https://artinarchitecturefestival.com
Instytucje wspierające: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Architektów Wnętrz
Patronat medialny: Architektura&Biznes, ArchitectureSNOB, artinfo.pl, Builder, Czas na Wnętrze, Design Alive, designteka.pl, ELLE Decoration, Magazif, Nowy Magazyn, OKK!, Sztuka Architektury, Sztuka Wnętrza, Weranda, WhiteMAD