• Strona główna
  • Dzień Piwa i Piwowara – realizacje posadzek żywicznych w browarach w najdalszych...

Dzień Piwa i Piwowara – realizacje posadzek żywicznych w browarach w najdalszych zakątkach świata

8 sierpień 2022  

Piwo to jeden z najstarszych i najczęściej spożywanych napojów na świecie. Oferta rynkowa piw obejmuje obecnie zarówno produkty wytwarzane w dużych browarach, jak i marki regionalne oraz rzemieślnicze, pochodzące z niewielkich, lokalnych zakładów, w tym wersje bezalkoholowe.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Piwa i Piwowara, obchodzonego w pierwszy piątek sierpnia, eksperci Flowcrete przedstawiają realizacje posadzek żywicznych tej marki w browarach usytuowanych w najbardziej odległych regionach świata.

W zakładach produkujących piwo posadzki są narażone na obciążenia mechaniczne związane z ustawieniem ciężkich, stalowych kadzi warzelnianych oraz przesuwaniem i potencjalnymi uderzeniami spadających beczek, kegów, butelek lub puszek. Kolejną grupę degradujących czynników stanowią substancje wykorzystywane w produkcji, takie jak słód jęczmienny czy soki owocowe dodawane do piw smakowych. Ze względu na wymagające warunki użytkowania w browarach szczególnie sprawdzają się bezspoinowe posadzki żywiczne, które są trwałe i wytrzymałe, a jednocześnie ułatwiają zachowanie najwyższego poziomu higieny.

Przykładem takiego rozwiązania są czyste mikrobiologicznie systemy posadzkowe z grupy Flowfresh, wykonywane na bazie żywicy poliuretanowej oraz specjalnie dobranych kruszyw i cementów. Zawierają one dodatek Polygiene® na bazie jonów srebra, który redukuje ilość mikroorganizmów na powierzchni posadzki nawet o 99,99%. Powłoki te są nienasiąkliwe i łatwe w czyszczeniu, a przy tym odporne mechanicznie, chemicznie i termicznie. Umożliwiają szczelne łączenie z odwodnieniem oraz wykonywanie systemowych cokołów. Przyznany im certyfikat HACCP International stanowi potwierdzenie, że spełniają najwyższe światowe standardy w produkcji napojów. 

Australia
W przeważających w browarach strefach produkcji mokrej, z uwagi na bezpieczeństwo pracowników, rekomendowane są posadzki przeciwpoślizgowe, np. Flowfresh SR z piaskiem kwarcowym. Takie rozwiązanie zastosowano w australijskich browarach Bright Brewery i White Rabbit.
 
Bright Brewery to rodzinny mikro-browar, założony w 2005 roku w miejscowości Bright, w górskim regionie High Country, w stanie Wiktoria, który daje zatrudnienie ponad 40 osobom. Powstają w nim specjalistyczne piwa na bazie naturalnych składników – górskiej wody oraz chmielu, z którego uprawy słynie miejscowa dolina. Wiele z nich to eksperymenty z nowymi smakami. 

White Rabbit znajduje się w Geelong, mieście portowym w stanie Wiktoria, położonym nad Zatoką Corio, będącą częścią większej Zatoki Port Phillip. W sercu browaru znajduje się dostępna dla odwiedzających hala z beczkami wypełnionymi dojrzewającymi piwami oraz otwartymi fermentorami, w których można obserwować trwający proces warzenia.

Kanada
Mały, sąsiedzki browar Brassneck Brewery istnieje w Vancouver od 2013 roku i obsługuje głównie swoją najbliższą okolicę w dzielnicy Mount Pleasante. Jego filozofia warzenia piwa opiera się na ciągłym eksperymentowaniu i próbowaniu nowych rzeczy. Od początku działalności browar stworzył ponad 120 różnych piw.

Singapur
Kolejny lokalny zakład, Brewlander & C, zrodził się z hobby właściciela, jakim było piwowarstwo domowe. Nazwa browaru pochodzi od jego internetowego przydomka na forach piwowarskich. Firma zaczynała działalność w prywatnym mieszkaniu, po dekadzie działalności wybudowała nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną halę produkcyjną w Singapurze, w której zastosowano posadzki żywiczne Flowfresh. W zakładzie tym powstają głównie piwa rzemieślnicze. 

Stany Zjednoczone
W amerykańskich browarach, niezależnie od skali ich działalności, najczęściej wybierane kolory posadzek Flowfresh to ciepłe odcienie czerwieni oraz neutralne szarości.

Brooklyn Brewery nawiązuje do historii browarnictwa w Brooklynie – tętniącej życiem, wielokulturowej dzielnicy Nowego Jorku. Wytwarzane w tym zakładzie piwa trafiają do połowy Stanów Zjednoczonych oraz ponad trzydziestu krajów na całym świecie.

Devils Backbone Brewery, browar usytuowany w górach Blue Ridge w stanie Wirginia, oferuje lokalne, rzemieślnicze piwa typu lager. Natomiast Florida Beer Company to jeden z największych lokalnych producentów piwa na Florydzie, z ponad 20-letnią tradycją. W 2013 roku firma otworzyła na Cape Canaveral nowoczesny zakład browarniczy o powierzchni ponad 5 500 m2 z w pełni zautomatyzowaną warzelnią na 90 beczek.

Przy wyborze posadzki do browaru warto skorzystać ze wsparcia ekspertów od posadzek żywicznych, którzy na bazie     przewidywanych obciążeń użytkowych, korzystając ze swojej wiedzy i międzynarodowego doświadczenia doradzą optymalne rozwiązanie.

Tagi:   posadzka