Jakie zasłony do sypialni wybrać?

28 lipiec 2022  

W domach są pomieszczenia, w których wszyscy chcielibyśmy czuć się dobrze. Niewątpliwie do takich należy sypialnia. W końcu jest to miejsce wypoczynku. Każdy z nas po ciężkim dniu, chciałby wypocząć w odpowiednich do tego warunkach. Aby jednak takowe sobie zapewnić, pomieszczenie musi być odpowiednio urządzone. Okazuje się, że aranżacja wnętrza może oddziaływać na człowieka, jak się okazuje, często nawet drobne dodatki oddziaływają na nasze samopoczucie.

Do jednych z istotnych elementów wyposażenia wnętrz należą m.in. zasłony. Czy tego typu elementy w sypialni to dobry pomysł? A jeżeli tak to, jakie wybrać? Sprawdźmy.

Zasłony do sypialni

 

Oczywiste jest, że ekspozycja okien jest ważnym elementem w procesie aranżacji wnętrz. Poza ogólnym designem, decydującą rolę pełnią dodatki, w tym zasłony. Choć panujące trendy wciąż ulegają zmianie, takie ozdabianie okien wciąż nie odeszło do lamusa. Jak się okazuje, jednym z pomieszczeń, gdzie zasłony sprawdzają się bardzo dobrze, jest sypialnia. 

Jak dobrać zasłony do sypialni

 

Dobrze dobrane zasłony do sypialni, mogą całkowicie odmienić styl wnętrza, dodając mu indywidualnego charakteru. Szeroki wybór możliwości sprawia, że z całą pewnością możemy przebierać wśród dostępnych wzorów czy kolorów. Jednak zastosowanie w sypialni zasłon niesie za sobą nie tylko korzyści wizualne, zasłonięte zasłony w sypialni wpływają korzystnie na jakość snu - co dla nikogo nie powinno być niespodzianką.

Kolejną bardzo ważną zaletą, jest prywatność, jaką można otrzymać, stosując zasłony. Jeżeli chcemy stworzyć sobie prywatną strefę, wystarczy, że zasłonimy okna i gotowe - możemy czuć się zupełnie swobodnie.

To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć na ich temat, podczas wyboru, czy kupna zasłon. Więcej informacji znajdziesz poniżej! Jeżeli chcesz już teraz sprawdzić jakie zasłony możesz wybrać zobacz tutaj  https://homeview.pl/zaslony-do-sypialni

Zasłony zaciemniające, a może z cieńszego materiału - jaka tkanina zasłon?

 

Jest to pierwszy punkt, na którym powinniśmy się skupić jeżeli nie wiemy jakie zasłony do sypialni wybrać.

Musimy zastanowić się nad tym, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać przy wykorzystaniu zasłon. Mamy to szczęście, że na rynku można znaleźć bardzo dużą ilość produktów podzieloną pod kątem funkcji, jaką mogą pełnić.

Przyjmuje się jednak, że do najczęściej wybieranych zasłon do sypialni należą:

1. Zasłony zaciemniające - zawsze wykonane są z grubszego materiału, który nie prześwituje. Takie zasłony będą ograniczać dostęp promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia, a wręcz mogą je nawet odbijać. Zasłony tego typu przeważnie wykonywane są z bawełny, choć nie jest to reguła. Przykładem mogą być, zasłony welurowe. Świetnie sprawdzą się w sypialni, chociażby przez to, że skutecznie ograniczą widoczność z zewnątrz. Spokojnie można je zastosować na okna południowe, zachodnie, czy wschodnie.
 

2. Zasłony cieńsze, przez które mogą przenikać promienie słoneczne - stanową głównie dekorację okienną, jak i wnętrza. Takie zasłony najczęściej wykonywane są z cienkich, przewiewnych i lekkich materiałów, np. z lnu. Co za tym idzie, dostęp światła do pomieszczenia jest spory. Takie zasłony półprzezroczyste najlepiej stosować na okna północne.
 

3. Zasłony panelowe - są to modne zasłony, które fantastycznie sprawdzić się mogą na dużych oknach. Czy nadają się do sypialni? Jeżeli posiadamy w danym pomieszczeniu duże okno to tak, jeżeli nie, to lepiej postawić na innych rodzaj zasłon.

 

Jakie zasłony do sypialni wybrać - kolory

 

W tej kwestii należy wziąć pod uwagę ogólną aranżację wnętrza. Zalicza się tutaj kolor ścian, styl wnętrza, dodatki (jeżeli jakieś się znajdują), czy chociażby wielkość pomieszczenia. Warto wiedzieć, że stonowane kolory ścian, dają więcej możliwości pod względem możliwości zastosowania koloru zasłon. Można wtedy postawić na kontrastowe zasłony, w ciemniejszych kolorach. Takie zasłony w efekcie mogą stanowić główny akcent dekoracji całej sypialni. 

Można oczywiście postawić na jasne zasłony, najlepiej gładkie w stonowanych barwach. Tutaj ponownie można postawić na kontrast do ścian, jeżeli są one ciemniejsze. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zasłony były w podobnym (nie takim samym) kolorze co ściany. Odpowiedni dobór może stworzyć naprawdę harmonijną atmosferę, która przełoży się na lepszy wypoczynek. Przyjmuje się, że jasne zasłony lepiej pasują do małej sypialni.

Wzorzyste zasłony również mogą znaleźć swoje zastosowanie w sypialni. Warto jednak pamiętać, że takowe często muszą lepiej współgrać z resztą aranżacji wnętrza.

Jak dobrać zasłony pod względem długości

 

Zanim zdecydujemy się na zakup zasłon, rzecz jasna, musimy znać wymiary. Warto wiedzieć, że szerokość jak i długość zasłon musi być dopasowana do okna. Musimy doprowadzić do tego, aby uzyskać efekt zasłonięcia całego okna wraz z ramą.

Ponadto czasami można zaaranżować dekoracje okienne w nieco ciekawszy sposób. Do takich należą np.:

- Upięcia, za pomocą klamer, czy taśm.

- Marszczenie materiału.

- Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się duże okna, dobrze zastosować zasłony, które będą sięgały podłogi. W taki sposób można uzyskać optyczne wydłużenie ściany.

- W przypadku sypialni w stylu glamour świetnie nadadzą się do niej zasłony lejące.

- Jeżeli posiadamy sypialnię w stylu np. boho, idealnie nadadzą się do niej lekkie, zwiewne zasłony.

Montaż poszczególnych rodzajów zasłon

 

Skoro już mamy główne kwestie za sobą, warto zastanowić się, na czym nasze zasłony przymocujemy. Otóż efekt zaciemnienia, jak i jego stopień zależny jest od tego, jaki rodzaj montażu zasłon wybierzemy. Jedną z najbardziej popularnych metod odnośnie mocowania zasłon są karnisze. Podzielić je można na kilka rodzajów, np.:

- drewniane,

- metalowe,

- plastikowe

i inne. Wyżej wymienione są jednak najpopularniejsze. To nie koniec, gdyż wyróżnić można także metody montowania zasłon. Do takich należą np.:

- karnisz z żabkami,

- przelotki,

- taśmy z marszczeniem,

- haczyki mikrofleks,

- nowoczesne szyny sufitowe.

Zasłony do sypialni - jako dekoracja

 

Za najbardziej dekoracyjne zasłony, a zarazem eleganckie uważa się zasłony satynowe. Ogółem jest to najczęściej wybierany materiał do produkcji zasłon, gdyż występuje w bogatej gamie kolorystycznej i szerokim wzornictwie.

Zasłony do sypialni bardziej błyszczące, czy lejące, idealnie wpasują się do sypialni w stylu glamour. Wnętrza te charakteryzują się właśnie wieloma błyszczącymi i połyskującymi dodatkami.

Dobrym wyborem mogą okazać się także zasłony matowe. Takie najlepiej zastosować do nowoczesnych wnętrz. 

 

Czy warto posiadać zasłony w sypialni

 

Zasłony zarówno w dużej, jak i małej sypialni będą pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także użytkową. Najważniejsze, aby zasłony  do stylu i charakteru wnętrzaZastosowanie zasłon zaciemniających skutecznie ograniczy dopływ światła słonecznego do pomieszczenia.

Podsumowanie

 

Wybierając zasłony do sypialni, bez wątpienia należy zwrócić uwagę na kilka powyżej opisanych kwestii. Ważna jest wielkość pomieszczenia, kolor ścian oraz zastosowane dodatki. Odpowiednie dostosowanie rodzaju zasłon, przełoży się na komfort użytkowania sypialni.