• Strona główna
  • Już w piątek rozpocznie się wielkie święto architektury! Harmonogram wystawy...

Już w piątek rozpocznie się wielkie święto architektury! Harmonogram wystawy Plany na Przyszłość LAB

28 czerwiec 2022  

Wystawa „Plany na przyszłość” stała się obowiązkowym punktem w kalendarzu architektów i projektantów oraz miłośników architektury i urbanistyki. Podczas tegorocznej odsłony Plany na przyszłość LAB będzie można zobaczyć 67 projektów budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, domów jednorodzinnych etc. z 45 pracowni architektonicznych. Wystawie będzie również towarzyszyć wiele dodatkowych wydarzeń.

1.07 g. 18.00 otwarcie wystawy Plany na przyszłość LAB

Dzięki Centrum Łowicka Plany na przyszłość od ponad 20 lat prezentowały to, co architekci projektują w Warszawie i jej okolicach. Od 2022 roku wystawę organizuje we współpracy z Miastem st. Warszawa Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. W tym roku na wystawie Plany na przyszłość LAB będzie można zobaczyć 67 projektów budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, domów jednorodzinnych etc. z 45 pracowni architektonicznych. Dzięki Planom warszawiacy będą mogli zobaczyć, jak zmieni się stolica w najbliższych latach. Wystawa pomyślana jest tak, by śledzić zmiany w Warszawie z podziałem na konkretne dzielnice i okolice miasta. Oprócz tego w Zodiaku będzie można zobaczyć 19 najciekawszych prac dyplomowych z Wydziałów Architektury Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania. Mając na względzie to, że mówimy o Planach na przyszłość, głos najmłodszego pokolenia architektów jest niezwykle cenny i warty uwagi. Wystawie towarzyszyć będzie szereg działań dodatkowych.

2.07 g. 12.00 - 13.30, g. 14.00 - 15.30 speed dating z architektami Planów na przyszłość LAB  i 3.07 g. 12.00 - 13.30, g. 14.00 - 15.30 seed dating z architektami Planów na przyszłość LAB

Zapraszamy na spotkania z architektami prezentującymi swoje projekty na wystawie Plany na przyszłość LAB. Spotkania zorganizowane są w formule speed dating, czyli pięciominutowych spotkań jeden na jeden. Speed dating to metoda zawierania kontaktów międzyludzkich, polegająca na sesjach krótkich rozmów limitowanych czasowo przez organizatora. W speed datingu Planów na przyszłość LAB osobami, które będziemy mieli szansę poznać będą architekci, autorzy prac prezentowanych na wystawie. Każdy uczestnik spotkania będzie miał szansę na rozmowę z architektem o jego projekcie, ale tylko przez 5 minut. Speed dating charakteryzują twarde zasady, organizator spotkania dzwonkami daje sygnał o starcie i końcu rozmowy, po jej zakończeniu uczestnik przechodzi do następnego rozmówcy - w tym wypadku kolejnego architekta. Będzie to jedyna okazja, by zapytać architektów o ich prace projektowe, ale także o zawód architekta sam w sobie. Spotkania podzielone są na bloki czasowe, w każdym wezmą udział przedstawiciele różnych pracowni prezentujących swoje przyszłe realizacje na wystawie. Zachęcamy warszawiaków do wzięcia udziału w spotkaniach.

6.07 g. 18.00 podsumowanie projektu Woda w centrum, panel dyskusyjny i prezentacja projektu

Wodny azyl to instalacja przygotowana przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej poruszająca temat roli wody w przestrzeni publicznej i naszego stosunku do niej. Instalacja stanie na placu przed Zodiakiem. Po miesiącach rozważań i dyskusji, autorzy proponują zmianę w myśleniu i równościowe traktowanie poszczególnych elementów ekosystemu naszej planety. Wystawa to pierwszy projekt semestralny na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, który zakończył się realizacją. Została zaprojektowana i wykonana przez studentów w ramach projektu specjalności magisterskiej Architektura i Urbanistyka 2. Instalacja Wodny azyl to element większego projektu Woda: w centrum, który jest elementem cyklu eksponującego każdorazowo inny, aktualny w danym momencie temat, z problematyki planowania i użytkowania przestrzeni miejskiej. 

7.07 g. 18.00 Jak czytać rysunki architektoniczne? warsztaty dla osób od 16 r.ż.

Oglądasz wystawę Plany na przyszłość i nic nie rozumiesz z projektów? Dostałaś/eś projekt swojego domu i nie wiesz jak odczytać to, co jest narysowane i opisane na rzucie? Jak rozumieć rysunki architektoniczne, to temat warsztatu specjalnie przygotowanego dla odwiedzających wystawę Plany na przyszłość LAB. Na przykładzie projektów architektonicznych zaprezentowanych na wystawie architekt Maciej Drążkiewicz opowie i pokaże, jak rozumieć rysunki architektoniczne. Dowiesz się, jak zwracać uwagę na ważne detale w projektach architektonicznych, jak analizować rzuty, przekroje, aksonometrie i inne rysunki i grafiki, jakimi posługują się profesjonaliści. Serdecznie zapraszamy. Warsztat na zapisy, ilość miejsc ograniczona. 

Maciej Drążkiewicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jest aktywnym zawodowo architektem działającym na różnych polach w obrębie tej holistycznej profesji. Na co dzień pracuje w biurze architektonicznym APA Wojciechowski. Poza pracą w roli architekta, współpracuje z wydawnictwem Centrum Architektury, ilustrując przewodniki architektoniczne po warszawskich dzielnicach. Aktywnie prowadzi również bloga o architekturze w serwisach Facebook i Instagram, gdzie wspólnie z publicznością odkrywa architekturę, o której czasem wiadomo niewiele, mimo, że jest bardzo blisko.

www.instagram.com/maciejdrazkiewicz

obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/jakczytacrysunki/

 
9.07 g. 11- 13 warsztaty PR dla architektów 

Warsztaty dla architektów, które poprowadzi Olga Kisiel-Konopka, CEO agencji OKK! PR, która od ponad dekady komunikuje branżę wnętrzarską i architektoniczną. Szkolenie dotykać będzie tematów z zakresu budowania wizerunku pracowni, przygotowania profesjonalnych materiałów tekstowych i fotograficznych, współpracy z mediami oraz monitorowania efektów działań PR. 

obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/archiwarsztatypr/

10.07 g. 12. 00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Plany na Przyszłość

16.07 g. 12.00 - 14.00 Będzie zielono! warsztaty dla dzieci małych i dużych

Jak będzie wyglądać Warszawa w przyszłości? Czy będzie bardziej betonowa, czy zielona? Nasze zdanie chyba już chyba znacie, dlatego zapraszamy Was, aby wspólnie o to zawalczyć. I to najprawdziwszymi… nasionkowymi bombami, które przygotujemy razem!

17.07 g. 12. 00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Plany na Przyszłość

23.07 w g. 12.00 - 14.00 Będzie zielono! warsztaty dla dzieci małych i dużych

Jak będzie wyglądać Warszawa w przyszłości? Czy będzie bardziej betonowa, czy zielona? Nasze zdanie chyba już chyba znacie, dlatego zapraszamy Was, aby wspólnie o to zawalczyć. I to najprawdziwszymi… nasionkowymi bombami, które przygotujemy razem!

24.07 g. 12. 00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Plany na Przyszłość

7.08 g. 16.00 wykład autorów Archiprzewodnika po Polsce Roberta Koniecznego i Tomasza Małkowskiego, prezentacja publikacji.

Archiprzewodnik po Polsce, to pierwszy tak obszerny przegląd współczesnej polskiej architektury w formie przewodnika i albumu, a do tego w formie rozmów. Uznany architekt Robert Konieczny, autor nagradzanych na całym świecie projektów, w tym słynnego domu Arka w Brennej, razem z krytykiem architektury Tomaszem Małkowskim w Archiprzewodniku po Polsce dyskutują o najciekawszych budynkach, które powstały w naszym kraju w ostatnich dekadach. W książce znalazło się aż 112 obiektów – od niedużych pawilonów i domów po wielkie publiczne gmachy i wieżowce. W czasie spotkania będzie możliwość kupienia publikacji.
 
Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny!

Miejsce.:
Zodiak Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4
00-017 Warszawa


Godziny otwarcia:
wt. – pt. godz. 15-19 
sob. – ndz. godz. 12-19


Zespół kuratorski: Magdalena Maciąg, Jan Chwedczuk  
Architektura wystawy: mech.build Anna Zawadzka - Sobieraj, Jan Dowgiałło   
Identyfikacja graficzna: Studio Temperówka 
Identyfikacja graficzna wystawy, infografika: Katarzyna Maciąg  
Promocja: OKK! PR Olga Kisiel-Konopka  
Redakcja tekstów: Małgorzata Kacperek 
Koordynacja i produkcja: Katarzyna Adamska, Marta Wójcicka 
Organizatorzy: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Miasto Stołeczne Warszawa 
Partnerzy: Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: