Modne okna jak z drewna i aluminium - trendy 2021

10 wrzesień 2021  

Okna mają duży wpływ na odbiór wizualny budynku i jego wnętrz. Nie tylko z uwagi na wielkość i rozmieszczenie przeszkleń, ale także kolor profili tworzących ramę dla pakietów szybowych. Modne okna to z pewnością te wykonane z PVC. Ich ramy mogą przybierać kolory, które aktualnie są w trendach lub do złudzenia przypominać ponadczasowe drewno bądź aluminium.

Okna mają duży wpływ na odbiór wizualny budynku i jego wnętrz. Nie tylko z uwagi na wielkość i rozmieszczenie przeszkleń, ale także kolor profili tworzących ramę dla pakietów szybowych. Modne okna to z pewnością te wykonane z PVC. Ich ramy mogą przybierać kolory, które aktualnie są w trendach lub do złudzenia przypominać ponadczasowe drewno bądź aluminium. 

Okna z wielkoformatowymi przeszkleniami stały się wizytówką nowoczesnych domów. Coraz chętniej wykorzystywane są również w tradycyjnej architekturze,  przełamując masywność form i podkreślając ponadczasowość budynków. Duże przeszklenia wymagają jednak odpowiedniej oprawy – estetyka profili okiennych powinna wpisywać się w najnowsze trendy i spełniać indywidualne wymagania inwestorów.

Stolarka okienna musi odpowiadać nie tylko aktualnym trendom architektonicznym i aranżacyjnym, ale również budowlanym - pod względem izolacyjności termicznej, ochrony przed hałasem i funkcjonalności. Okna PVC od lat cenione są m.in. za ich energooszczędność, odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz brak uciążliwej konserwacji. Dzięki nowoczesnym okleinom, lakierom i nakładkom dają nieograniczone możliwości kreacji. Mogą przybierać intensywne kolory lub do złudzenia przypominać okna wykonane z drewna czy aluminium, zachowując jednocześnie swoje najlepsze cechy. Wpisują się przy tym w trendy obowiązujące zarówno w 2021 r., jak i te ponadczasowe.


Kolory okien na czasie

W nowoczesnej architekturze, gdzie króluje minimalizm wciąż modne kolory okien to głęboka czerń, chłodny antracyt i inne odcienie szarości. Ramy okien PVC w tych kolorach, zarówno o jednolitej fakturze, jak i strukturze metalicznej do złudzenia przypominającej aluminium, są wyborem uniwersalnym. Idealnie komponują się z ponadczasowymi białymi tynkami, różnymi odcieniami drewna elewacyjnego, aluminiowymi panelami oraz betonem architektonicznym. Będą wyglądać równie efektownie we wnętrzach o ciemnej, jak i jasnej tonacji.

Popularność ciemnych profili okien nie oznacza jednak wyeliminowania z trendów bieli. Białe profile PVC zaznaczą dodatkowo nowoczesność współczesnych domów z białymi elewacjami. Dobrze wkomponują się również w elewację budynków w stylu skandynawskim, jak i tych o klasycznej architekturze. W takich domach dominują aranżacje w kolorach bieli, beżów i szarości. Będą one współgrać również z oknami w kolorze jasnego drewna. Modne okna PVC do złudzenia przypominające drewno w ciepłych tonacjach, będą prezentować się bardzo efektownie i nowocześnie zestawione m.in. z jasnymi tynkami elewacyjnymi, naturalną drewnianą okładziną i szarością betonu lub aluminium.

W 2021 modne są także okna stanowiące mocne akcenty kolorystyczne na monochromatycznym tle elewacji, np. w intensywnych kolorach lazuru, czerwieni, lub bordo. Sprawdzą się one również w przypadku, cieszących się rosnącym zainteresowaniem, aranżacji wnętrz kipiących kolorami.

Modne okna niczym aluminiowe

Połączenie atrakcyjnego wyglądu ciemnych, aluminiowych ram z technicznymi zaletami PVC zapewnią okna REHAU z nakładkami aluminiowymi KALEIDO COVER. Są one dobrze dopasowane do kształtu profili okiennych i trwale do nich zamocowane, dzięki temu wykończone nimi okna PVC są nie do odróżnienia od aluminiowych czy drewniano-aluminiowych. Powierzchnia nakładek może być lakierowana, powlekana proszkowo lub anodowana w ponad 170 odcieniach RAL. Co ważne, zastosowanie nakładek aluminiowych umożliwia wybór innego koloru profili od strony zewnętrznej i wewnętrznej okien. Takie rozwiązanie pozwala kształtować wygląd elewacji i pomieszczeń domu według indywidualnych upodobań inwestorów.

 

Okna PVC jak z drewna

Dzięki nowoczesnym okleinom KALEIDO WOODEC, okna PVC firmy REHAU nie tylko z wyglądu, ale i w dotyku są nie do odróżnienia od tych drewnianych. Okleinę Woodec charakteryzuje matowe wykończenie o wyrazistej strukturze drewna, jest ona też odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i promieni słonecznych. Zapewnia oknom naturalny wygląd drewna bez uciążliwej pielęgnacji.

Modne okna o wyglądzie drewnianych to również te wykończone specjalną dwuwarstwową okleiną KALEIDO FOIL. Dolna warstwa folii, zadrukowana motywem drewnopodobnym, stanowi bazę okleiny. Przezroczysta warstwa górna chroni kolory i wzory przed promieniowaniem UV i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Okleiny KALEIDO FOIL mogą mieć gładką lub fakturowaną powierzchnię pokrywającą profil jednostronnie bądź obustronnie - również w dwóch odmiennych kolorach (inny od zewnątrz i inny wewnątrz budynku).

Okna kipiące kolorem

Jeśli okna mają wyróżniać się kolorystycznie na tle elewacji lub ścian wewnątrz budynku, warto postawić na ramy wykończone lakierami KALEIDO PAINT. Są one nakładane na profil w kilku warstwach, co gwarantuje intensywność i trwałość koloru. W zależności od indywidualnych preferencji, powierzchnia profili może być błyszcząca lub matowa, a dzięki lakierom strukturalnym z domieszką specjalnych cząsteczek, zyska ciekawą fakturę. Ramy okienne mogą być lakierowane na wybrany kolor w całości (zarówno od zewnątrz jak i od środka) lub w innym kolorze z każdej ze stron.

Więcej o możliwościach okien z profili REHAU przeczytasz tutaj