• Strona główna
  • Laguna Beskidów. Nowy kompleks apartamentów nad Jeziorem Żywieckim

Laguna Beskidów. Nowy kompleks apartamentów nad Jeziorem Żywieckim

2 wrzesień 2021  

Nad samym Jeziorem Żywieckim, w bezpośrednim otoczeniu gór a jednocześnie zaledwie kilkanaście minut jazdy od Żywca, Szczyrku i Bielska-Białej, powstaje kompleks apartamentów Laguna Beskidów. Wtopiony w malowniczy krajobraz nawiązuje architekturą do alpejskich kurortów.

Zespół luksusowych mieszkań wznoszony jest w niewielkiej, turystycznej miejscowości Zarzecze koło Żywca, leżącej na obszarze urokliwej Kotliny Żywieckiej. Inwestor, którym jest lokalna spółka Kombi Invest, zaplanowała jego budowę w kilku etapach. Pierwszy z nich jest już na ukończeniu. Pod koniec tego roku oddany zostanie do użytku budynek A z 97 mieszkaniami. W kolejnych latach do 2025 roku powstanie jeszcze sześć budynków.

Fot. Archas Design

Kompleks zaprojektowała pracownia projektowa Archas Design z Bielska-Białej. W koncepcji wykorzystano wyjątkowe atuty miejsca, do których niewątpliwie należy położenie inwestycji w bliskim sąsiedztwie jeziora i gór. Budynki mają tylko trzy kondygnacje nadziemne, dzięki czemu doskonale wtapiają się w najbliższe otoczenie. Ich horyzontalne usytuowanie w terenie i zachowanie pomiędzy nimi dużych odległości, pozwala na doskonałą ekspozycję otaczającego krajobrazu. Widok na najbliższą okolicę zdeterminował również projektowanie samych mieszkań. We wszystkich lokalach przewidziano duże tarasy przebiegające na całej długości mieszkań oraz panoramiczne okna, które na ostatniej kondygnacji dochodzą do pięciu metrów wysokości. W budynku A zaplanowano także drugą, przeszkloną windę, pełniącą funkcję punktu widokowego.

Fot. Archas Design

Nowoczesna architektura nawiązuje zarazem do elementów budownictwa tradycyjnego regionu. Z jednej strony elewacje utrzymane są w jasnej kolorystyce, z akcentami grafitu oraz drewnianych lameli. Współczesne rozwiązania jeszcze bardziej podkreślają liczne przeszklenia, m.in. na balkonach i w położonej na parterze restauracji. Historyczne elementy uwidaczniają się natomiast w postaci ostrych linii dachów, które wprost odnoszą się do górskich szczytów. - Architektura w tym regionie ma bardzo długie tradycje. Nasz projekt odnosi się do popularnego na tym obszarze budownictwa górskich kurortów, inspirowanych lokalną kulturą, jak również klimatem zaczerpniętym z alpejskich ośrodków - mówi architekt Maciej Zuber z pracowni Archas Design. - Pamiętajmy, że kiedyś było to miejsce tętniące życiem. Po wielu latach zastoju na powrót się rozwija dzięki nowym inwestycjom i odkrywanym na nowo turystycznym walorom tego regionu.

Laguna Beskidów, jak podkreśla inwestor, ma wyróżniać się nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale też podążać za najnowszymi trendami na rynku mieszkaniowym. Dlatego wszystkie przyszłe apartamenty wyposażone będą w system inteligentnego sterowania, który pozwoli na regulację i sprawowanie nadzoru nad urządzeniami zainstalowanymi w domu. - W sektorze premium, a taki produkt oferujemy, jest to już niemal standardowe wyposażenie. W naszych apartamentach możliwe będzie zdalne zarządzanie niemal wszystkimi funkcjami mieszkania, takimi jak oświetlenie, ogrzewanie, nasłonecznienie czy nagłośnienie - mówi Kacper Habdas, przedstawiciel Kombi Invest. - Mieszkania wyposażone będą również w nowoczesną wentylację hybrydową, zapewniającą utrzymanie na właściwym poziomie wilgotności powietrza.

W nowopowstających budynkach znajdzie się sauna, siłownia, rowerowania i narciarnia. Na terenie osiedla zaplanowano też duży plac zabaw dla najmłodszych i prywatne zejście do jeziora z małą architekturą - oświetleniem oraz ławeczkami.

Położenie Laguny Beskidów czyni ją szczególnie atrakcyjnym miejscem dla osób aktywnych. Latem dla miłośników pieszych wędrówek, wędkarstwa i sportów wodnych, zaś zimą - narciarstwa. Tym bardziej, że Jezioro Żywieckie przeżywa obecnie drugą młodość. Działania lokalnego samorządu i inwestorów, którzy rozbudowują zaplecze rekreacyjne, z roku na rok zwiększają popularność tego akwenu. W pobliżu działają wypożyczalnie kajaków i rowerów wodnych oraz szkoła windsurfingu. Życiem tętni też pobliska góra Żar, na której szczyt można wjechać kolejką. Natomiast najważniejszym punktem rekreacyjnym w zimie jest położony nieopodal Szczyrk, w którym do dyspozycji miłośników białego szaleństwa jest kilkadziesiąt kilometrów tras narciarskich.

Nowoczesna infrastruktura komunikacyjna czyni inwestycję dostępną również dla osób spoza najbliższego regionu. Bliskość nowej drogi ekspresowej S1 gwarantuje łatwy i szybki dojazd zarówno do okolicznych miast, jak i aglomeracji śląskiej. - Od zjazdu z dwupasmowej drogi do Laguny Beskidów jest zaledwie 5 minut jazdy samochodem - podkreśla zalety położenia inwestycji Kacper Habdas. - Teraz będzie to miejsce atrakcyjne nie tylko pod względem wypoczynku i aktywnego spędzania czasu, ale też doskonałe miejsce do zamieszkania na stałe.

 

źródło: Archas Design