• Strona główna
  • Ekologiczne płyty betonowe to przyszłość inwestycji publicznych

Ekologiczne płyty betonowe to przyszłość inwestycji publicznych

2 czerwiec 2021  

Migracja mieszkańców do dużych miast oraz dynamiczna rozbudowa metropolii to fakt. Według prognoz ONZ, w 2030 urbanizacja obejmie ok. 5 miliardów ludzi. Rozwój cywilizacyjny ma też niestety swoje ciemne strony, takie jak negatywny wpływ na środowisko naturalne. Choć na ten moment trudno zapobiec powstawaniu „betonowych dżungli”, można wybierać produkty, które nie tylko będą trwałe i estetyczne, lecz także przyczynią się zaniku miejskich wysp ciepła lub pomogą zredukować smog. Jeśli więc decydujemy się na rozbudowę lub remont przestrzeni miejskich – warto budować odpowiedzialnie. O zaletach przemyślanego planowania nawierzchni podczas inwestycji oraz nowych pro-ekologicznych produktach marki Dasag rozmawiać będziemy z Andrzejem Chłopkiem - Dyrektorem Handlowym marki.

Minął rok od momentu rozpoczęcia pandemii i wprowadzenia restrykcji. Jak Państwa branża zareagowała na te niełatwe miesiące. Czy przewidywania, prognozy i oczekiwania miały lub mają swoje odbicie w rzeczywistości? A może coś jednak zaskoczyło Was pozytywnie?

To był trudny rok, nie tylko dla branży budowlanej, lecz i dla całego świata. Przerwane, globalne łańcuchy dostaw mocno wpłynęły na ceny i dostępność niektórych produktów. Najważniejsze inwestycje nie zostały jednak wstrzymane. Mamy również to szczęście, że byliśmy w stanie dość szybko wdrożyć odpowiednie warunki sanitarne w biurze, zakładach produkcyjnych, a także podczas realizacji inwestycji terenowych, więc mogliśmy kontynuować podjęte przed pandemią zlecenia.

 

Choć dla biznesu czasy są trudne, dla nas był to też rok obfitujący w sporo pozytywnych niespodzianek. W grudniu 2020 zakończony został remont ciągów pieszo-jednych przyAl. Jana Pawła II w Warszawa, które mogą pochwalić się nowymi płytami betonowymi stworzonymi przez Dasag. Nasze produkty pojawią się też na przebudowywanym właśnie Placu 5 Rogów, będącym nowym centrum stolicy. Bardzo przyjemnym zaskoczeniem była nominacja do prestiżowej nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe, przyznana dla warszawskich stacji metra w dzielnicy Wola, które zostały wykończone między innymi na bazie naszych materiałów. Czujemy się docenieni i zmotywowani do dalszej pracy zwłaszcza, że od 1987 roku, czyli początku istnienia tej nagrody, inwestycja z Polski wygrała jedynie jeden raz. Z podekscytowaniem czekamy więc na przyszłoroczny finał oraz ogłoszenie wyników.

 

Mimo, że rok był trudny nie zatrzymał rozwoju marki. W ofercie pojawiło się kilka nowych rozwiązań.

 

Przede wszystkim do łask inwestorów wróciło lastryko, które dzięki swojej wytrzymałości i wszechstronnemu zastosowaniu, znów urozmaica miejską tkankę. Oczywiście są to zupełnie nowe technologie i formaty niż te, które kojarzą się z minioną epoką. Jeśli chodzi o nowości produktowe najbardziej dumni jesteśmy z rozwiązań zastosowanych dla płyt Indigo Prato oraz Promenada Prato, które pozwalają uzyskać wysoki współczynnik SRI, który obliczany jest na podstawie odbicia promieni słonecznych (SR) oraz emisyjności cieplnej. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym produkty mniej się nagrzewają. W naszej ofercie pojawiła się także kolekcja Aria, czyli nasza pierwsza aktywna płyta ekologiczna.

 

Nowe wymagania stawiane budynkom powstającym od 2021 roku, poszanowanie środowiska, inteligentne wykorzystanie energii – w Polsce wzrasta świadomość ekologiczna. W jaki sposób marka Dasag włącza się w ten nowy trend?

 

W ten nurt doskonale wpisują się wspomniane wcześniej produkty marki Dasag – płyty Indigo Prato oraz Promenada Prato posiadające oznaczenia SRI. Ich absorpcja ciepła emitowanego przez Słońce została znacznie obniżona, dzięki czemu zastosowanie w inwestycji naszych płyt nawierzchniowych jest w stanie ograniczyć zapotrzebowanie na chłodzenie budynków, a w skali najbliższego otoczenia i całej aglomeracji, zmniejszyć efekt występowania miejskich wysp ciepła. SRI dla wzoru 7430 wynosi 86,0, zaś dla wzoru 7431 - 73,1. To propozycje, która realnie wpływają nie tylko na parametry budynku i wysokość rachunków za jego eksploatację, ale też na jakość życia mieszkańców.

 

Poprawa jakości życia w miastach to także, walka o czyste powietrze. Czy w tym zakresie Dasag może zaproponować jakieś rozwiązania?

 

W tej kwestii z przyjemnością opowiem o naszym nowym produkcie, czyli kolekcji płyt Aria. Zostały one wyposażone w innowacyjną technologię pro-środowiskową, która umożliwia redukcję zanieczyszczeń powietrza oraz wspiera aktywne zwalczanie niebezpiecznego dla zdrowia smogu. W wierzchniej warstwie płyty znajduje się nanokrystaliczny dwutlenek tytanu TiO2 inicjujący proces fotokatalizy. Z jego pomocą z powietrza usuwane są wyjątkowo niebezpieczne dla organizmu ludzkiego tlenki azotu NOx,, które występują w zanieczyszczonym powietrzu, a są nawet dziesięciokrotnie bardziej szkodliwe niż tlenek węgla. W tym rozwiązaniu interesujący jest fakt, że do zainicjowania procesu oczyszczania niezbędne jest jedynie promieniowanie UV występujące w świetle słonecznym. Ponadto, nanokrystaliczny dwutlenek tytanu nie ulega wyługowaniu w okresie eksploatacji, a zatem pozostaje obecny w niezmienionej formie podczas całego cyklu życia betonowego elementu. Mamy nadzieję, że inwestorzy chętnie wykorzystają ten nowy, efektywny, a do tego wyjątkowo estetyczny sposób na walkę ze smogiem.

 

A czy wśród inwestorów publicznych i prywatnych mocno wzrosła świadomość pojawienia się na rynku pro-środowiskowych rozwiązań w zakresie płyt nawierzchniowych? Aktywnie ich poszukują czy jednak konieczna jest lepsza edukacja w zakresie innowacyjnych produktów?

 

Świadomość innowacyjnych rozwiązań ekologicznych w zakresie płyt nawierzchniowych, chodnikowych lub tarasowych nadal jest dość niska. Inwestorzy nie wiedzą, że wybierając odpowiednie produkty betonowe mogą przyczynić się do walki ze smogiem lub redukcji miejskich wysp ciepła. Staramy się więc dotrzeć przede wszystkim do osób odpowiedzialnych za inwestycje publiczne, gdyż efekt skali realizowanych przedsięwzięć ma szansę realnie przyczynić się do poprawy komfortu życia mieszkańców aglomeracji. Odpowiednio dobrane materiały betonowe to także krok w kierunku realizacji polityki klimatycznej całej Unii Europejskiej.

 

Jakie są Państwa plany na najbliższe lata? Czy możemy spodziewać się nowych, innowacyjnych produktów?

 

W tej chwili realizujemy dużo inwestycji publicznych, nasze materiały pojawiają się też w dużych projektach komercyjnych, jak np. hoteleRadisson oraz Hilton w Świnoujściu. Poza tym, coraz częściej produkty Dasag ze względu na ich właściwości i wytrzymałość, wybierają także inwestorzy prywatni. Na ilość pracy nie możemy więc narzekać. Chcielibyśmy jednak dalej rozwijać linię produktów wspierających zrównoważony rozwój, by inwestycje, których udziałem są nasze materiały nie tylko cieszyły oko, lecz także przyczyniały się poprawy jakości życia i walki o lepszą kondycję naszej planety.

 

Mogę zdradzić, że obecnie realizujemy ciekawy projekt w Stuttgarcie. Produkujemy kolejowe systemy oznakowania wizualnego, mianowicie – płyty krawędziowe, które mają wtopiony kontrastowy wzór. Można zapytać – co w tym innowacyjnego? Otóż, dodajemy do materiału bazowego motyw wizualny, bez tworzenia różnicy w strukturze samej płyty. Mało firm w Europie wykorzystuje takie rozwiązania, ponieważ są trudne do wdrożenia i wymagają precyzji wykonania. Nasze płyty krawędziowe rozmieszczone będą na całej długości peronów. Nie jest to typowy system oznakowania dla niewidomych i niedowidzących, tylko forma designerskiego i użytecznego rozwiązania dla osób słabo widzących. Nadal staramy się więc przecierać nowe szlaki łącząc design i użyteczność.

 

źródło: Probet – Dasag

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: