• Strona główna
  • Nowe życie kompleksu wypoczynkowego nad jeziorem Guzianka Wielka

Nowe życie kompleksu wypoczynkowego nad jeziorem Guzianka Wielka

30 kwiecień 2021  

W czerwcu rozpocznie działalność nowoczesny ośrodek wypoczynkowy Ruciane Park na Mazurach. Powstał w miejscu podupadającego kompleksu z poprzedniej epoki. Za projekt przebudowy odpowiadała pracownia Archas Design.

Ruciane Park to rodzinny ośrodek położony w lesie nad jeziorem Guzianka Wielka, w niewielkiej odległości od miasta Ruciane Nida, do którego prowadzi malowniczy leśny trakt. Cały kompleks usytuowany jest na skarpie i schodzi do linii brzegowej o długości kilkuset metrów.

Do niedawna działał tu ośrodek o niskim standardzie „Skarpa”. Nowy inwestor postanowił tchnąć w dawny kompleks drugie życie i przeprowadzić generalny remont domków letniskowych. Obecnie trwają prace, które pozwolą na ponowne otwarcie kompleksu już od czerwca. W sezonie letnim 2021 do użytku gości oddana zostanie znaczna część domków a także strefa kulturalna i sportowa zlokalizowana nad wodą. 

Zadanie pracowni Archas Design polegało na stworzeniu atrakcyjnej koncepcji dla 54 budynków, które posadowiono na betonowych podporach, rozwiązując w ten sposób problem nieregularnie pochyłego terenu. Należało też zaaranżować nową przestrzeń użytkową. Rozległy obszarowo projekt był realizowany z wykorzystaniem nowych technologii, które wykorzystuje pracownia, tj. pomiarów z użyciem skanera 3D, zdjęć z drona i metodologii BIM.  - Ze względu na usytuowanie budynków w urokliwej, ale gęsto zalesionej i pofalowanej okolicy wszystkie pomiary były utrudnione, stąd konieczność zastosowania najnowszych narzędzi - mówi architekt Maciej Zuber z pracowni Archas Design.

Domki zaprojektowano w formie lekkich, prefabrykowanych konstrukcji, z drewnianymi elewacjami nawiązującymi do leśnego otoczenia. Duże okna balkonowe od strony tarasów i wysokie prostokątne przeszklenia w pozostałych częściach pomieszczeń, pozwalają na doskonałą ekspozycję otaczającego krajobrazu. Efekt eleganckiej, nowoczesnej architektury, uzyskano poprzez zastosowanie kontrastujących ze sobą ciemnej, drewnianej elewacji i jasnej deski, która pojawiła się w wykończeniach wewnętrznych. Tym samym uzyskano wrażenie wypełnienia pomieszczeń światłem, zaś lokatorzy mają poczucie ciągłego obcowania z naturą.

Budynki usytuowane są w trzech liniach brzegowych - od sąsiadujących bezpośrednio z jeziorem do położonych głębiej w otoczeniu lasu. Wszystkie składają się z salonu z wyposażonym w pełni aneksem kuchennym, dwuosobowej sypialni oraz łazienki z prysznicem. Dodatkowo każdy posiada taras i antresolę, na której znajdują się kolejne dwa miejsca noclegowe.

W wyposażeniu ogromną uwagę przywiązano do wykorzystania komfortowych i designerskich mebli oraz licznych dodatków. Obszerna sofa w pokoju dziennym, nowoczesne krzesła czy oświetlenie w postaci szklanych kul, bliższe są standardowi kilkugwiazdkowych hoteli niż utrwalonym w powszechnym wyobrażeniu ascetycznym wnętrzom domków wczasowych.

Inwestor, którym jest warszawska spółka Go4Sport, planuje znacznie rozwinąć ofertę ośrodka. Nad jeziorem powstaną trzy pomosty z przystanią dla 40 jachtów. Będzie to więc wymarzone miejsce zarówno dla letników wypoczywających na plaży, jak również miłośników żeglugi. Tym bardziej, że Ruciane Park znajduje się na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, który każdego roku przyciąga tysiące żeglarzy. Na terenie zespołu wypoczynkowego dostępna będzie restauracja, duży plac zabaw, sauna i balia. Działać będą też wypożyczalnie sprzętów wodnych i rowerów. Atrakcją dla wypoczywających będzie możliwość skorzystania w sezonie ze statku wycieczkowego i wypłynięcie na największe polskie jezioro Śniardwy.

Właściciel obiektu przedstawia też ciekawą propozycję na czas ograniczeń związanych z pandemią. W niskim sezonie (kwiecień-maj i październik-listopad) wprowadza do swoich usług „workation”. Coraz popularniejsze w branży turystycznej określenie jest zbitką wyrazów „work" i „vacation" (praca i urlop). Jednym słowem to nic innego jak połączenie pracy zdalnej z wczasami. - Odpowiadamy na rosnące zapotrzebowanie osób, które zamieniły pracę w biurze na home office i mogą wykonywać swoje obowiązki zawodowe z dowolnego miejsca. W naszym ośrodku pracownicy zdalni otrzymają wymarzone do tego warunki. W bliskości z naturą, wśród zieleni i ciszy, a jednocześnie z dostępem do szybkiego łącza internetowego i salek do prowadzenia rozmów on-line - mówi Dorian Krzystanek, współwłaściciel Go4Sport.

Firma posiada już podobny ośrodek wypoczynkowy w Jastarni, którego projekt wyszedł również spod rąk architektów pracowni Archas Design. Nadmorski kurort Pod Cyprysami stworzono tam głównie z myślą o kite-surferach. - Na rynku dostrzegamy zainteresowanie tego rodzaju ośrodkami premium, położonymi w atrakcyjnych miejscach. Dlatego w planach mamy otworzenie kolejnego, tym razem w górach. A docelowo nawet krajowej sieci takich obiektów - dodaje Dorian Krzystanek.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: