• Strona główna
  • Moda i energooszczędność w jednym –dach dwupołaciowy

Moda i energooszczędność w jednym –dach dwupołaciowy

12 kwiecień 2023  

Dwupołaciowy dach jest najprostszą formą dachu spadzistego, który z powodu wielu zalet jest często wybierany przez inwestorów. Ciągłe podwyżki cen ogrzewania oraz materiałów budowlanych są głównym powodem decyzji o prostym i ekonomicznym rodzaju dachu.

Dwupołaciowy dach jest najprostszą formą dachu spadzistego, który z powodu wielu zalet jest często wybierany przez inwestorów. Ciągłe podwyżki cen ogrzewania oraz materiałów budowlanych są głównym powodem decyzji o prostym i ekonomicznym rodzaju dachu.

Ponadto, nawet projektanci zauważyli wiele interesujących aspektów domów z dwuspadowym dachem, które odbiegają od przekonania, że są to skromne, mało oryginalne domki wiejskie. Największy na to wpływ miała rozwijająca się oferta nowoczesnych systemów okiennych jak i rozwiązania fotowoltaiczne, dzięki którym domy wybudowane na planie prostokąta zyskały więcej lekkości, światła oraz optycznej przestrzeni bez utraty termoizolacji. Streszczając, aktualnym trendem w architekturze są domy z dwuspadowym dachem.

Dwuspadowy dach - minimalistyczny styl z wieloma korzyściami
Moda na dworki i pałace ze skomplikowanymi i często przerysowanymi formami spowodowała, że skromne domy z dwuspadowymi dachami były niezauważalne na ich tle. Jednak powoli nawracające minimalistyczne trendy odsłaniały korzyści płynące z prostych domów, szczególnie istotne dla inwestorów, których celem jest funkcjonalny i przytulny dom w niewygórowanych kosztach budowy i eksploatacji.

Energooszczędne budownictwo pasywne, dało nowy początek dla dachów dwuspadowych. Spowodowane jest to brakiem załamań, doświetleń, zagłębień oraz wykuszy co doskonale wpływa na walory termiczne oraz ograniczenie do minimum powstawania mostków termicznych. Innymi istotnymi cechami, których oczekują klienci są niższe koszty materiałów oraz prac budowlanych a także szybki montaż dachu. Niższe koszty są spowodowane mniejszym zapotrzebowaniem na potrzebne do wykonania konstrukcji drewno oraz na akcesoria dachowe i obróbki dekarskie. Koszty te można również obniżyć wybierając blachodachówkę, którą można wykorzystać do wszystkich stylów architektonicznych. Blachodachówka może przypominać wyglądem drewniany gont, dachówkę płaską czy profilowaną. Dodatkowo dom z dwuspadowym dachem umożliwia zagospodarowanie poddasza, które można doświetlić bez ingerencji w połać dachową poprzez wstawienie okien w ścianach szczytowych.

Panujące trendy w projektach domu z dwuspadowych dachem
Aktualnie modne są domy w typie nowoczesnej stodoły, które są jednocześnie minimalistyczne i energooszczędne. Pośród nich popularność zyskują również projekty domów z dachami bez okapów - okap kończy się razem z zewnętrzną ścianą budynku, co powoduje lepsze doświetlenie a co za tym idzie - bryła budynku staje się bardziej jednolita. Najczęściej bezokapowym dachom towarzyszy dobudówka z płaskim dachem służąca jako wejście do domu, garażu bądź salonu z patio. Domy w stylu nowoczesnej stodoły są doskonałym przykładem aranżacji elewacji z drewnianymi, kamiennymi lub stalowymi elementami.

Materiałem, który doskonale nadaje się na pokrycie bezokapowego dachu, podkreślającym geometrię budynku jest blachodachówka panelowa PŁASKA lub TIGRA, oferowana przez firmę Blachy Pruszyński. Innowacyjnym podejściem do klasycznych form dachu dwuspadowego są również Panele Dachowe NA RĄBEK, tworząc na dachu harmonijny wzór.

Energooszczędne rozwiązanie
Domy w stylu nowoczesnej stodoły są doskonałym przykładem ekonomicznego wykorzystania energii słonecznej i światła dziennego. Systemy okienne posiadają wysokie współczynniki termoizolacyjności, natomiast dach wyposażony jest w panele fotowoltaiczne, które idealnie komponują się z połacią dachową w ciemnych barwach. Aby zachować integralność dachu z elewacją, która może stać się przyczyną uciekania ciepła, inwestorzy często całkowicie rezygnują z okien dachowych, które zamieniają na wielkoformatowe przeszklenia szczytowe, a te podnoszą atrakcyjność ściany budynku. Popularny jest również funkcjonalny podział domu wpływający pozytywnie na energooszczędność, czyli pokój dzienny oraz kuchnia na parterze, a sypialnie na piętrze. Nagrzane powietrze z dołu dostaje się na poddasze i je ogrzewa, co powoduje zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem.

Jednorodzinne budownictwo daje dziś duże możliwości wyboru technologii oraz indywidualnego stylu, co ulepsza komfort życia właścicieli oraz wykorzystuje naturalne źródła energii. Proste, dwupołaciowe dachy są doskonałym przykładem powrotu do przeszłości, jednocześnie nawiązując do przyszłości. Ekologiczne rozwiązania, minimalizm, oryginalność i oszczędność, te cechy idealnie opisują nowoczesny dom.

źródło: Blachy Pruszyński

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: