• Strona główna
  • DMDmodular po raz kolejny tworzy innowacyjne rozwiązania, które zdobywają...

DMDmodular po raz kolejny tworzy innowacyjne rozwiązania, które zdobywają uznanie w Europie

27 luty 2023  

Francuska rewolucja mieszkaniowa – takie miano zyskał koncept przygotowany przez polską firmę DMDmodular, która wyprodukowała kompaktową, modułową jednostkę mieszkalną do dalszej multiplikacji. Produkt został tak opracowany, aby znaleźć zastosowanie w budynkach o różnej wielkości, ilości kondygnacji i kształcie. Jednostka jest swego rodzaju klockiem lego do układania różnych architektonicznych konfiguracji, dostosowujących się do uwarunkowań działki, planu miejscowego i oczekiwań inwestora.

Wyprodukowana jednostka to przełomowe rozwiązanie, będące efektem międzynarodowej współpracy polskiej spółki produkcyjnej DMDmodular z biurem projektowym Cutwork oraz jednym z liderów francuskiego rynku nieruchomości - Bouygues Immobilier, który był zamawiającym rozwiązanie.

 

Elastyczność i ekologia to hasła odmieniane w ostatnich miesiącach przez głównych graczy z rynku nieruchomości przez wszystkie przypadki. Być może właśnie dlatego tak pozytywnie został odebrany produkt przygotowany przez DMDmodular, którego ideą przewodnią jest odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

 

Poszukiwanie elastycznych rozwiązań to również pochodna zmian w sposobach myślenia w efekcie pandemii, która odcisnęła swoje piętno na nie tylko rynku biurowym, ale także na rozwiązaniach, jakich potrzebują pracownicy spędzający znacznie więcej czasu w domu niż przed 2020 rokiem.  Propozycja wykonana przez DMD w oparciu o rozwiązania pracowni Cutwork to koncept, który ma na celu wykazanie, że dobra architektura jest odpowiednim środkiem wytyczania prawidłowych kierunków rozwoju naszego społeczeństwa. Zaprezentowany prototyp łączy funkcje mieszkalną z prezentacyjną, a w jego skład wchodzą: apartament (część mieszkalna wraz z łazienką i loggią, taras widokowy na dachu budynku oraz prowadząca nań klatka schodowa. Powierzchnia całkowita jednostki modułowej to 54,7 m². Prototyp został wykonany jako wolnostojący obiekt w celu promocji koncepcji, tym samym stając się niezależnym budynkiem wyposażonym w taras widokowy, ogród na dachu i szereg rozwiązań, które mogą zostać zastosowane w docelowym budynku mieszkalnym o charakterze co-livingowym.

 

Elastyczność jednostki mieszkalnej to jedna z jego głównych cech tak poszukiwanych obecnie na rynku. Został wyposażony w szereg rozwiązań umożliwiających maksymalne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni. Począwszy od mebli pozwalających na zmianę ich przeznaczenia, poprzez mobilne łóżko umożliwiające transformację przestrzeni dziennej w sypialną, kończąc na salonie, który za pomocą jednego ruchu może zmienić się w komfortowe biuro lub salę kinową; obiekt zapewnia maksymalne zaspokojenie zróżnicowanych potrzeb mieszkańców. Koncepcja realizuje misję zapewnienia rozwiązań smart zmieniających nasz sposób myślenia o przestrzeni do życia. Rozwiązanie stworzone zostało z myślą o ludziach w przedziale wiekowym 25-40, którzy potrzebują ciekawie zaprojektowanej, multifunkcjonalnej przestrzeni, która zarazem jest bardzo efektywna kosztowo.  

 

Inspiracją do stworzenia wnętrz jest japońska koncepcja washitsu, doskonale znana Antoninowi Junin Maeno, architektowi o francusko-japońskich korzeniach współzałożycielowi pracowni Cutwork. Washitsu to salon, główny pokój mieszkalny przygotowany w stylu japońskim, który nie ma jednej określonej funkcji, a elastyczność zastosowanych rozwiązań pozwala zmieniać przeznaczenie pomieszczenia w zależności od potrzeb mieszkańców. Odróżnia to przestrzeń washitsu od europejskiego czy amerykańskiego przeznaczenia sypialni, kuchni, jadalni czy pokoju do pracy zaprojektowanych i wykorzystywanych stale do poszczególnych potrzeb mieszkańców. Japoński styl pozwala na socjalizację, rekonfigurację i adaptację pomieszczeń do aktualnych i zmieniających się potrzeb mieszkańców. Łóżko sypialne w większości mieszkań zajmuje sporą część wnętrza. W koncepcji Cutwork zostało zastosowane rozwiązanie techniczne, pozwalające je unieść pod sufit salonu, aby zapewnić dodatkową, otwartą przestrzeń w mieszkaniu. Zastosowane w realizacji materiały zapewniają nie tylko spójną estetykę, stanowią także przedłużenie filozofii zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko naturalne, które są nieodłączną częścią projektu. Wysokiej klasy, naturalne wykończenia użyte w projekcie przekładają się na znaczną redukcję kosztów użytkowania w długiej perspektywie.

 

Zaprezentowany w Paryżu apartament pokazowy ukazał jego potencjał również do kształtowania obiektów zamieszkania indywidualnego jak i zbiorowego w myśl idei “Co-Living” opierającej się na tworzeniu architektury sprzyjającej integracji i aktywizacji zamieszkującej ją społeczności. Obiekty tego rodzaju zapewniają poza przestrzenią do życia także dodatkowe przestrzenie tworzone z myślą o potrzebach mieszkańców. Są to często sale spotkań, sale klubowe, punkty zabaw dla dzieci czy miejsca pracy poza własnym apartamentem.

 

Obiekt powstał w technologii modułowej, która określana jest przyszłością ekologicznego budownictwa na całym świecie. Jego produkcja w kontrolowanych, fabrycznych warunkach pozwala na ograniczenie emisji CO2, ilości surowców niezbędnych do jego budowy, odpadów generowanych w czasie produkcji, hałasu szkodliwego dla otoczenia w trakcie budowy, jak również efektywności energetycznej. Do tego na miejsce dostarczana jest w pełni wyposażona jednostka, co również pozwala na podniesienie efektywności i ekologii projektu. Relacja obiektu z otoczeniem i jego wpływ na środowisko naturalne miały istotny wpływ na formę budynku. Znaczna ilość oraz zróżnicowanie zintegrowanej z budynkiem roślinności sprawia, że moduł jest wartościowym elementem lokalnego ekosystemu.

 

Realizacja na zlecenie Bouygues Immobilier, to jeden z najciekawszych projektów jakie mamy w swoim portfolio – mówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, przez zarządu DMDmodular. Kierunek obrany przez architekta, jego innowacyjne, wypełnione japońską filozofią rozwiązania zastosowane we wnętrzach są szalenie inspirujące i pokazują jak szerokie mogą być zastosowania we wnętrzach produkowanych przez nas modułów. Międzynarodowa współpraca przy tej realizacji owocuje doskonałą synergią. DMDmodular dostarcza wiedzę w zakresie wykonawstwa tak ciekawych budynków, a międzynarodowy zespół projektowy swoje kreatywne podejście o designie i funkcjach przygotowywanych w budynkach, a to otwiera nowe ścieżki dla realizacji ciekawych rozwiązań dla przyszłych mieszkanców, które dzięki stosowanej przez nas technologii modułowej mogą być ekologiczne, technologicznie zaawansowane i szybkie w realizacji.

  
             Spółka DMDmodular jest jednym z liderów w segmencie budownictwa modułowego. Produkcja zlokalizowana pod Krakowem, skierowana jest na rynek krajowy i zagraniczny. Spółka specjalizuje się w realizacji projektów „pod klucz” dla sektora mieszkaniowego, hotelowego i rekreacji. Projekty i produkty spółki opierają się na integracji czterech kluczowych wartości: ekologii, jakości, efektywności i designu. Zastosowane rozwiązania technologiczne gwarantują doskonałą jakość, trwałość oraz skrócenie czasu realizacji inwestycji o nawet 50% w stosunku do konwencjonalnych technologii wznoszenia obiektów. Jednak tym czynnikiem, który coraz częściej stanowi przewagę konkurencyjną technologii DMDmodular jest ekologia wdrażanych przez spółkę rozwiązań. Ostatnia koncepcja przygotowana przez zawiązane przez DMDmodular konsorcjum DMD-M została nagrodzona przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju w ramach konkursu pn. „Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”. Projekt ma szansę stać się przełomem na rynku mieszkalnictwa i gotowym modelem do wykorzystania przez rodzime samorządy. Mowa o innowacyjnym, wielorodzinnym budynku zaprojektowanym w technologii modułowej 3D, które pozwoli każdemu przyszłemu mieszkańcowi budynków społecznych w Polsce korzystać z najnowszych rozwiązań w zakresie ekologii i efektywności energetycznej. W budynku zaplanowano szereg nowoczesnych, zrównoważonych technologii, które wpływać będą zarówno na komfort użytkowania, jak i na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Możliwe będzie pozyskiwanie i magazynowanie energii z gruntu i słońca oraz odzyskiwanie energii cieplnej ze zużytego powietrza. Panele fotowoltaiczne pokryją większość dachu i południowej elewacji budynku. Efektywne gospodarowanie wodą szarą i opadową będzie pozwalało m.in. na zużywanie jej na potrzeby techniczne i nawadnianie zielonego otoczenia budynku. W ten sposób samorządy otrzymują gotowy projekt modułowego obiektu, możliwego do postawienia w zaledwie trzy miesiące, który realizuje najwyższe światowe standardy ekologicznego i odpowiedzialnego budownictwa.

 

źródło: DMDmodular