• Strona główna
  • Montaż wanny wolnostojącej – jak wykonać go krok po kroku

Montaż wanny wolnostojącej – jak wykonać go krok po kroku

20 październik 2021  

Nawet zwykła łazienka może stać się eleganckim i funkcjonalnym pokojem kąpielowym, jeśli zostanie wyposażona w wannę wolnostojącą. To rozwiązanie, które wyróżnia designerski wygląd i wygoda użytkowania. Jak prawidłowo zamontować tego typu wannę, aby spełniała swoje zadanie i dobrze wpisywała się w łazienkową przestrzeń?

Prywatna strefa SPA pozwalająca na komfortowy relaks i odprężenie? To możliwe dzięki wykorzystaniu wanny wolnostojącej, która zapewnia również wygodną kąpiel małych dzieci, a przy tym jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Dostępne są różnego rodzaju modele, które można dopasować do specyfiki łazienkowej przestrzeni. Jak wygląda montaż tego rozwiązania?

Montaż krok po kroku

Ciekawym przykładem wanny wolnostojącej jest model Maui Round Stonex® firmy Roca. To kompozytowy produkt o wymiarach 1500 x 700 mm, charakteryzujacy się wyciągniętymi krawędziami i cienkimi ściankami, który – mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów – zapewnia wystarczająco dużo miejsca na komfortową kąpiel.

O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem instalacji wanny? Ważne jest odpowiednie wyznaczenie miejsca, w którym będzie stała, gdyż optymalne jest zapewnienie do niej dostępu przynajmniej z trzech stron. Przy transporcie konstrukcji trzeba natomiast wziąć pod uwagę jej ciężar – ok. 110 kg, zatem do bezpiecznego przenoszenia potrzebne są 4 osoby. Montaż powinien być zaś wykonany po zakończeniu wszelkich „brudnych” prac w łazience: po ułożeniu płytek na podłodze  i ścianach. Już na etapie tego typu prac powinniśmy więc wiedzieć, jaki model wanny chcemy zainstalować, aby odpowiednio przygotować odpływ. W przypadku Maui Round Stonex® montaż jest prosty – nie posiada ona nóżek ani stelaża, a podobnie jak w innych wannach Roca, nie jest konieczne podkuwanie posadzki, aby osadzić syfon. Konstrukcję mocuje się na wykończonej, wypoziomowanej powierzchni.

Pierwszy etap montażu to sprawdzenie, z wykorzystaniem poziomicy, czy posadzka jest równa. W dalszym kroku mocujemy rurę odpływową (nie jest ona załączona w zestawie montażowym) do wcześniej przygotowanego otworu odpływu w podłodze. Po osadzeniu tego przyłącza, wannę należy ustawić w docelowym miejscu na dwóch stabilnych, tymczasowych elementach montażowych (np. sytopianowych belkach o takich samych wymiarach), co zapewni możliwość podniesienia konstrukcji i swobodnego zamocowania syfonu.

W kolejnym kroku przystępujemy więc do przykręcenia do otworu odpływowego w wannie znajdującego się w zestawie montażowym syfonu i połączenia go z odpływem kanalizacji. Rura instalacji odpływowej powinna być ustawiona tak, aby posiadała co najmniej 2% spadek, co zapewni prawidłowy odpływ wody. Do modelu Maui Round Stonex® dołączony jest w komplecie syfon z korkiem typu „klik-klak”. Gdy syfon jest już zamocowany, napełniamy wannę wodą, żeby sprawdzić szczelność połączeń i wyeliminować ewentulane przecieki (trzeba pamiętać, aby przepuścić wodę przez przelew wanny, zamykając odpływ poprzez wciśnięcie korka). Jeśli wszystkie połączenia są szcelne, usuwamy tymczasowe elementy montażowe i opuszczamy wannę na posadzkę, kontrolując jeszcze przy tym, czy rura instalacji odpływowej nie wygięła się.

Ostatni etap instalacji to zabezpieczenie silikonem sanitarnym krawędzi wanny na styku z podłogą. Przed pierwszą kąpielą należy odczekać 12 godzin od momentu zakończenia prac montażowych, co pozwoli na całkowite wyschnięcie uszczelniacza. 

Funkcjonalna strefa komfortu

Właściwie zamontowaną wannę można wyposażyć w funkcjonalną i dobraną pod względem designu baterię. Najlepiej postawić przy tym na rozwiązania od jednego producenta, co zapewni wizualną spójność i dopasowanie do siebie poszczególnych elementów. W przypadku Maui Round Stonex® dobrze sprawdzi się np. Roca Carmen lub Roca Loft, czyli baterie wannowo-prysznicowe wolnostojące z zestawem prysznicowym, montowane do posadzki.

Ważna jest również prawidłowa pielęgnacja produktu. Wanna Maui Round wykonana jest z materiału Stonex®, który składa się przede wszystkim z wysokiej jakości żywic i mineralnych wypełniaczy. Dzięki temu jej kolor jest trwały bez względu na upływ czasu nawet w kontakcie z promieniami UV oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne, a wanna dłużej zachowuje temperaturę wody. Do utrzymania powierzchni w czystości wystarczy w zasadzie tylko wilgotna szmatka i neutralne detergenty bez środków ściernych.

Wanna wolnostojąca będzie znakomicie pasować do różnorodnych aranżacji – z kolekcji Roca Stonex®, oprócz Maui Round, możemy również wybrać piękny w swojej prostocie model Ariane, wyróżniającą się harmonijnymi kształtami wannę Raina lub prostokątną Maui Square. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów – zarówno w przypadku remontu już użytkowanych, jak i urządzania nowych wnętrz. To ważny element komfortowej przestrzeni relaksu, w której można przyjemnie spędzać czas nie tylko w długie, jesienne wieczory.

 

źródło: Roca

 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: