Klimat zmienia się na naszych oczach – polskie lato coraz częściej przypomina to, które dotąd kojarzyliśmy z południem Europy. Rekordowe temperatury, fale upałów i tropikalne noce stają się normą, a jednocześnie wyzwaniem dla każdego właściciela domu. Wraz z rosnącymi temperaturami, rosną także koszty – klimatyzacja pracuje pełną parą, a rachunki za prąd szybują w górę. Jak zatem ograniczyć zużycie energii bez rezygnacji z komfortu? Skutecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie osłon okiennych sterowanych automatyką.
Już 66 proc. polskich konsumentów deklaruje, że wybierze produkt energooszczędny, a 51 proc. gotowych jest zapłacić za innowację, o ile będzie to dla nich opłacalne – wynika z badania „Consumer Life” zrealizowanego przez NIQ GfK, które podsumowuje główne trendy i nastroje konsumenckie w 2024 roku.
To pokazuje, że coraz częściej szukamy inteligentnych i opłacalnych rozwiązań, które łączą ekologię z możliwością oszczędzania. W dobie rosnących cen energii i dotkliwych upałów, wybór automatycznych osłon zewnętrznych do okien – takich jak rolety, żaluzje fasadowe czy screeny – staje się świadomą decyzją. Nie tylko poprawiają one komfort życia, lecz także realnie obniżają zużycie prądu – zarówno zimą, jak i latem. Przyjrzymy się im bliżej.
Okna odgrywają kluczową rolę w utracie ciepła, ale też w jego pozyskiwaniu. W zależności od pory roku, te same powierzchnie okienne mogą być zarówno źródłem nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń, jak i ich wychładzania. Jak pokazuje raport Somfy, producenta automatyki domowej i systemów inteligentnego zarządzania budynkami, oraz niezależnej firmy konsultingowej Carbone 4, latem słońce potrafi generować nawet do 500W energii na metr kwadratowy okna, co prowadzi do znaczącego wzrostu temperatury w domu. Przebywanie w przegrzanych wnętrzach jest męczące i niekorzystne dla naszego zdrowia.
Zimą natomiast brak osłon okiennych oznacza szybką utratę ciepła. Tymczasem dobrze zaprojektowany system automatycznych osłon może działać niczym termoregulator: w dzień wpuszczać promienie słoneczne do wnętrza, a wieczorem zamykać się, by zatrzymać ciepło wewnątrz. Dzięki temu – jak wynika z badań Somfy – można zaoszczędzić nawet do 30% kosztów energii grzewczej.
Latem automatyczne rolety, żaluzje fasadowe czy screeny mogą obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet od 4 do 7°C, co pozwala zaoszczędzić na wydatkach na energochłonną klimatyzację. Osłony zewnętrzne działają niczym tarcza – nie dopuszczają do nagrzania szyb i ograniczają efekt cieplarniany we wnętrzu. Zacieniają pomieszczenia, tworząc w nich przyjazną do odpoczynku atmosferę, co jest szczególnie istotne np. w sypialni. Automatyzacja pozwala na pełne wykorzystanie funkcji osłon i sprawia, że reagują one samoczynnie – zamykają się, gdy czujnik wykryje zbyt silne nasłonecznienie, a otwierają się, gdy jest chłodniej lub gdy słońce może być wykorzystane do ogrzewania wnętrz darmowym ciepłem słonecznym.
Sercem i mózgiem systemu sterowania jest centrala zarządzająca, np. TaHoma® switch Somfy, która integruje osłony z pozostałymi elementami inteligentnego domu. Co oznacza to dla użytkownika? Przede wszystkim możliwość tworzenia spersonalizowanych scenariuszy, które automatycznie dostosowują pozycję rolet do pory roku, dnia i aktualnych warunków atmosferycznych.
Dzięki aplikacji mobilnej możemy zdalnie sprawdzić, co dzieje się w domu, zmienić ustawienia rolet, a nawet powiązać ich działanie z systemem alarmowym, oświetleniem czy ogrzewaniem. To nie tylko wygoda, lecz także realna oszczędność energii, gdyż budynek przestaje działać „na pełnych obrotach” wówczas, gdy nie ma w nim domowników.
Warto podkreślić, że instalacja nowoczesnych rozwiązań, takie jak np. rolety zasilane energią słoneczną nie wymaga kucia ścian i ingerencji w konstrukcję muru. Ich montaż może być wykonany praktycznie na każdej powierzchni: od małych okien po duże przeszklenia tarasowe. Kluczowe jest jednak, by zlecić go certyfikowanemu instalatorowi, który dobierze odpowiednie urządzenia, poprawnie skonfiguruje system i zapewni jego wieloletnią niezawodność.
W dobie dynamicznych wzrostów cen energii i coraz bardziej ekstremalnych warunków pogodowych inwestycja w automatyczne osłony zewnętrzne to wygoda, skuteczny sposób na zmniejszenie rachunków i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Żeby przygotować się na falę upałów, swoją przygodę z inteligentnym domem możemy rozpocząć właśnie od funkcjonalnych rolet, żaluzji fasadowych czy screenów.