• Strona główna
  • Nowa era budownictwa, biznesu i technologii – relacja z XV Kongresu Stolarki...

Nowa era budownictwa, biznesu i technologii – relacja z XV Kongresu Stolarki Polskiej

27 maj 2025  

Dwa dni obrad, cztery inspirujące bloki tematyczne, emocjonująca Gala Orłów Polskiej Stolarki, setki spotkań i rozmów – to krótkie podsumowanie XV Kongresu Stolarki Polskiej, który odbył się w dniach 22-23 maja 2025 roku w Hotelu Warszawianka w Jachrance. Prezentujemy relację z wydarzenia.

Organizowany przez Związek POiD XV Kongres Stolarki Polskiej przyciągnął ponad 300 uczestników, którzy w ramach czterech bloków tematycznych rozmawiali o przyszłości branży budowlanej. Podczas otwarcia Kongresu Rafał Szefler, doradca Ministra Rozwoju i Technologii, odczytał list od ministra Krzysztofa Paszyka, skierowany do zgromadzonych na spotkaniu osób.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu była uroczysta Gala Orłów Polskiej Stolarki z wręczeniem branżowych wyróżnień. Wydarzenie zakończyło się przyjęciem rezoulcji, która wyznacza strategiczne kierunki rozwoju sektora.

Świat niczym gorąca lawa. Jaki będzie nowy globalny porządek?

Obrady merytoryczne Kongresu otworzył I blok tematyczny dotyczący wpływu sytuacji geopolitycznej i makroekonomii na rynek materiałów budowlanych. Po prezentacji przedstawiającej aktualne dane i prognozy gospodarcze przyszedł czas na dyskusję z udziałe ekspertów oraz reprezentantów branży.

Paneliści wskazywali na stojące przed rodzimą gospodarką wyzwania, takie jak niski poziom inwestycji i robotyzacji przedsiębiorstw, wojna celna i konflikt za wschodnią granicą kraju, ryzyko depopolacji Polski oraz napływ tanich produktów z Chin. Niestabilną sytuację geopolityczną przyrównano do gorącej lawy, z której po zaschnięciu zrodzi się nowy światowy porządek. Jak podkreślali eksperci, szans na rozwój branży należy upatrywać w reindustrializacji gospodarki, ścisłej współpracy ekonomicznej na poziomie UE, odblokowaniu środków finansowych na inwestycje oraz termomodernizacji budynków.

Jak pokonać zagrożenia i wykorzystać szanse rozwoju?

Kontynuację rozmów w ramach I bloku tematycznego stanowił II blok Kongresu. Rozpoczął się on od prezentacji aktualnego obrazu rynku stolarki otworowej, a następnie odbył się panel dyskusyjny, którego uczestnicy omawiali kluczowe szanse i zagrożenia w budownictwie w nadchodzących latach.

Ważnym wątkiem dyskusji było przetwórstwo drewna, które ma stać się krajowym surowcem strategicznym oraz rozwój budownictwa opartego na wykorzystaniu tego naturalnego materiału. Postulowano uproszczenie, na poziomie krajowym i UE, przepisów blokujących funkcjonowanie przedsiębiorstw z branży, wsparcie jej działalności poprzez działania promocyjne oraz wdrożenie programów dofinansowania do termomodernizacji budynków wielorodzinnych.

Jak budowlać lojalność klientów w oparciu o trwałe partnerstwo?

Trzeci blok tematyczny Kongresu poświęcony był budowaniu trwałego partnestwa z siecią sprzedaży. Wprowadzenie do rozmów stanowiła prezentacja mówiąca o tym, jak utrzymać dostępność, konkurencyjność i wysoką jakość obsługi w czasach galopujących zmian.

W ramach dyskuji panelowej podkreślono znaczenie lojalności klientów i partnerów handlowych przedsiębiorstw z branży. Paneliści porównali długofalowe relacje z klientem do budowania związku, w którym kluczowe jest wzajemne zaufanie i utrzymanie pozytywnych emocji. Eksperci zgodzili się co do tego, jak ważne jest kompleksowe podejście do kwestii partnerstwa z siecią sprzedaży. W branży stolarki budowlanej istotnym ogniwem efektywnej kooperacji są monterzy, którzy mają bezpośredni kontakt z inwestorami i często stają się ambasadorami danej marki oraz oferowanych przez nią rozwiązań. Dlatego bardzo duże znaczenie odgrywa kształcenie przyszłych fachowców oraz ścisła współpraca branżowa.

O marketingu w wydaniu online i offline

Realizowany drugiego dnia Kongresu, IV blok tematyczny rozpoczął się od wystąpienia poświęconego sztucznej inteligencji. Pokazano tu praktyczne przykłady i narzędzia AI, które już dziś można wykorzystać w firmach z branży stolarki budowlanej. Wniosków do dalszych rozmów dostarczył również film, który w zabawny sposób zaprezentował różnice pomiędzy przedstawicielami różnych pokoleń.

Następnie odbyła się dyskusja z udziałem ekspertów i przedstawicieli przedsiębiorstw. Uczestnicy panelu dzielili się swoimi doświadczeniami zawodowymi i praktycznymi receptami odnośnie tego, jak wykorzystać media społecznościowe do budowania wizerunku marki, co jest ważniejsze – marketing offline czy online, jak skutecznie komunikować do różnych pokoleń, jak zmieniły się ścieżki zakupowe oraz jak budować relacje z klientami w cyfrowym świecie.

Gala Orłów Polskiej Stolarki

Doskonałą okazją do wręczenia branżowych wyróżnień była Gala Orłów Polskiej Stolarki. Specjalnymi dyplomami uhonorowani zostali Partnerzy kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”. Okolicznościowe statuetki i certyfikaty trafiły natomiast do nowych firm członkowskich POiD oraz do zrzeszonych w Związku przedsiębiorstw obchodzących jubileusz swojej działalności.

Zwieńczeniem oficjalnej części Gali było ogłoszenie laureatów Orłów Polskiej Stolarki 2025 i przyznanie Honorowego Członkostwa Związku POiD. W tym roku nagrodę Orła Polskiej Stolarki, w uznaniu zaangażowania na rzecz rozwoju Związku POiD i polskiej branży stolarki budowlanej, zdobyła firma FIMTEC-POLSKA. Statuetką Orła Polskiej Stolarki została także wyróżniona Małgorzata Wojtasik, wybitna przedstawicielka branży, przez wiele lat pełniąca funkcję członka zarządu i dyrektora handlowego firmy Aluprof.  Do grona Członków Honorowych POiD dołączył zaś Mikołaj Placek, Prezes Zarządu firmy Oknoplast.

Rezolucja XV Kongresu Stolarki Polskiej

Kluczowe wnioski płynące z rozmów w ramach XV Kongresu Stolarki Polskiej zostały zebrane w formie rezolucji, która wytycza strategiczne kierunki rozwoju rodzimej branży stolarki budowlanej jako lidera zielonej transformacji i innowacji, z powodzeniem konkurującego na światowych rynkach.

Rezolucja wskazuje najważniejsze wyzwania i konkretne działania, jakie powinny zostać podjęte przez Związek POiD oraz cały sektor. Jako najważniejsze obszary wskazano tutaj: transfromację energetyczną i poprawę efektywności energetycznej budynków, zrównoważony rozwój i gospodarkę cyrkularną, edukację i rozwój kompetencji pracowników, wzmocnienie pozycji branży w krajowej polityce gospodarczej, eksport i internacjonalizację, branżę drzewną i rozwój budownictwa drewnianego, a także raportowanie ESG. Szczegółowa rezolucja XV Kongresu Stolarki Polskiej zostanie opublikowana w kanałach komunikacyjnych Związku POiD.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom XV Kongresu Stolarki Polskiej i już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję wydarzenia.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją zdjęciowa z Kongresu, która jest dostępna na stronie: kongres.poid.eu/

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: