• Strona główna
  • Apel największego polskiego producenta pomp ciepła do premiera Donalda...

Apel największego polskiego producenta pomp ciepła do premiera Donalda Tuska – „To ostatni moment, by Polska stała się graczem w globalnym wyścigu”

17 kwiecień 2025  

W odpowiedzi na deklarację Premiera Donalda Tuska o potrzebie repolonizacji strategicznych sektorów gospodarki, prezes firmy Galmet – największego krajowego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody z polskim kapitałem – skierował list otwarty do szefa rządu, apelując o opracowanie nowej, ambitnej polityki przemysłowej dla Polski. Jednocześnie zapewnił o swoim wsparciu w tym procesie. To pierwsza tak jednoznaczna deklaracja ze strony polskiego przemysłu po wtorkowym wystąpieniu Premiera na kongresie EFNI.

Z ogromną radością przyjąłem Pana wypowiedź dotyczącą repolonizacji systemu gospodarczego i wzmocnienia polskiego kapitału – pisze Robert Galara, prezes Galmetu, w liście do Premiera Tuska, wskazując, że polscy producenci pomp ciepła znajdują się w przełomowym momencie, który może zadecydować o ich przyszłości w europejskim i światowym łańcuchu wartości. Podkreśla, że technologia pomp ciepła, uznana w dokumentach strategicznych UE za kluczową w procesie transformacji energetycznej, dynamicznie rozwija się głównie w Niemczech, Francji, Japonii czy Korei Południowej. Prezes Galara zaznacza w liście − To ostatni dzwonek, żeby dołączyć jako gracz, który będzie się liczył w globalnym wyścigu.

Apel o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową

List wskazuje, że Polska ma potencjał, by stać się nie tylko centrum produkcji, ale także rozwoju technologii pomp ciepła, o ile w naszym kraju zostaną zapewnione odpowiednie warunki finansowania innowacji i inwestycji przemysłowych.
Prezes Galmetu wzywa do:

- stworzenia skoordynowanej polityki przemysłowej, która zintegruje działania instytucji takich jak NCBiR, PAIH, i NFOŚiGW,
- zakończenia „silosowego” zarządzania gospodarką,
- wykorzystania programów takich jak „Czyste Powietrze” do budowy stabilnego popytu wewnętrznego i rozwoju mocy produkcyjnych,
- rozpoczęcia dialogu branżowego w formie okrągłego stołu z udziałem  producentów pomp ciepła z polskim kapitałem.

PORT PC: polska branża pomp ciepła gotowa na współpracę z rządem

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), reprezentująca kluczowych krajowych producentów i dystrybutorów technologii grzewczej, w pełni popiera postulaty zawarte w liście i apeluje o potraktowanie sektora pomp ciepła jako priorytetowego obszaru transformacji energetycznej i gospodarczej.

Reindustrializacja nie może wydarzyć się bez rozwoju krajowych technologii. A technologie nie powstaną bez współpracy państwa z przemysłem. Ten list powinien być początkiem poważnej rozmowy na ten temat – komentuje Paweł Lachman, prezes PORT PC.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: