Bidet służy przede wszystkim do higieny intymnej. Używany jest też do mycia małych dzieci, sprzątania, przepierek. Oto kilka wskazówek, jak funkcjonalnie urządzić jego strefę.
Prawdopodobnie bidet został skonstruowany w XVII w. przez nieznanego producenta mebli dla anonimowej francuskiej elegantki. Od tego często używano go głównie w pałacach. Bardzo długo bidet był osobnym, przenośnym urządzeniem, który znajdował się w innym pomieszczeniu niż łazienka. Obecnie bidet montuje się w łazience albo obok sedesu, albo sedes pełni funkcję bidetu. Od wybranego rozwiązania zależy, jak urządzić jego strefę, aby była praktyczna i elegancka. Jak to zrobić funkcjonalnie, radzi marka FERRO.
To klasyczne rozwiązanie, zapewniające komfort korzystania zarówno z sedesu, jak i bidetu. Osobne urządzenia montuje się obok siebie. Dlatego łazienka nie może być zbyt mała. Aby wygodnie korzystać z sedesu i bidetu, odległość między nimi nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Podobną minimalną odległość trzeba przewidzieć od ścian, wanny, szafki podumywalkowej, kabiny prysznicowej.
Duet sedes plus bidet wybierany jest najczęściej do łazienek przy sypialni oraz rodzinnych. Bidetu używa się wtedy do higieny intymnej oraz jak niskiej umywalki, w której np. dzieci mogą myć rączki. W takim rozwiązaniu niezbędna jest bateria bidetowa. Jej wygląd i obsługa są podobne do baterii umywalkowej. Model bidetowy – co widać na przykładzie kolekcji FIESTA BRIGHT GOLD - różni się ruchomą końcówką wylewki, dzięki czemu można zmieniać kierunek strumienia. Jego styl oraz kolorystyka powinny być spójne z pozostałymi bateriami, akcesoriami, dodatkami. W tej aranżacji motywami przewodnimi są złoto i koło. Z kolekcji FIESTA BRIGHT GOLD pochodzi także bateria natryskowa, którą skompletowano z zestawem przesuwnym RILLO.
Zamiast dwóch urządzeń, wybrać można rozwiązanie typu 2w1, czyli sedes, z którego korzysta się również jak z bidetu. Na ścianie przy sedesie (dowolnym modelu) należy wtedy zainstalować baterię bidetową, np. podtynkową ALGEO. Tego typu bateria ma wąż z rączką. Dzięki temu można jej używać nie tylko w strefie sedesu, np. do higieny intymnej. Jeśli sedes znajduje się obok umywalki, wygodnie myje się nad nią włosy, w tym po farbowaniu. Ścienna bateria bidetowa ułatwia też napełnianie wodą dużych naczyń ustawionych na podłodze, jak miski, wiadra, wanienki do kąpieli dzieci czy domowych zwierzaków.
Warto zwrócić uwagę, że bateria podtynkowa bidetowa ALGEO ma zaokrąglone, koliste linie, które dają wrażenie przytulności w łazience. Ten sam styl reprezentują inne modele z kolekcji ALGEO, np. bateria umywalkowa stojąca nablatowa oraz zestaw natryskowy z baterią.
Do każdego bidetu niezbędna jest bateria. Stojący model bidetowy – w odróżnieni od baterii umywalkowej - ma ruchomą końcówkę wylewki. Niektóre baterie bidetowe, jak VITTO VERDELINE, wyposażone są w dodatkowe funkcje: system oszczędzania wody zimnej i ciepłej oraz korek automatyczny. To oznacza niższe rachunki i większy komfort korzystania z bidetu.
Do kompletu dokupić można inne baterie z tej samej kolekcji, które oszczędzają wodę. W tej łazience to bateria wannowa ścienna z przełącznikiem w wylewce oraz zestawem natryskowym z deszczownią WIZARD SQUARE PRO.
Bez względu na to, czy wybierze się oddzielne sedes i bidet, czy rozwiązanie typu 2w1, należy w zasięgu rąk zamocować wieszak na ręcznik lub ręczniki (w zależności od liczby użytkowników). Mogą być punktowe, relingowe, w kształcie koła, kwadratu czy prostokąta. Wieszaki to biżuteryjne dodatki, które dopasowuje się do stylu łazienki i baterii. Przykładowo, tutaj wybrano kolekcję baterii ALGEO w kolorze chrom. To bateria podtynkowa bidetowa z zestawem, bateria umywalkowa stojąca obrotowa z wyciąganą wylewką, zestaw natryskowy z baterią. Eleganckim, a zarazem praktycznym dodatkiem, może być również dozownik na płyn do higieny intymnej lub mydło.