Firma Deceuninck została nagrodzona podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego, który odbył się w dniach 25-26 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Producent systemów okiennych i drzwiowych z PVC został doceniony w konkursie European Sustainability Excellence za swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Deceuninck, reprezentując branżę stolarki otworowej, wziął również udział w debacie na temat strategii i rozwiązań mających na celu zmniejszenie emisyjności przemysłu.
Nagroda European Sustainability Excellence, przyznawana po raz pierwszy na Kongresie, ma na celu wyróżnienie firm, które wdrażają innowacyjne i skalowalne rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju. Kapituła konkursu, w skład której weszli przedstawiciele instytucji naukowych i organizacji zajmujących się zrównoważonym rozwojem, doceniła wkład Deceuninck w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG).
W ramach nagrody Deceuninck wyróżniono za strategię firmy uwzględniającą długofalowe zaangażowanie w promowanie i realizację działań w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym, wykorzystanie recyklingu PVC oraz wdrażanie rozwiązań, które przyczyniają się do zmniejszenia emisji. Jak wynika z najnowszego raportu Grupy Deceuninck, firma przetworzyła w 2024 roku 22 200 ton PVC (wzrost o 12% w porównaniu do 2023 r.), a także zredukowała emisję CO₂e w zakresie 1 i 2 o 36% względem 2021 r. Nagrodę, wręczoną podczas uroczystej Gali pierwszego dnia Kongresu odebrały w imieniu firmy Monika Hybza, Marketing Manager oraz Anna Napierała, Kierownik ds. Administracji i Ochrony Środowiska w Deceuninck Poland.
Reprezentujemy branżę budowlaną, która odpowiada za znaczącą część emisji. Czujemy tą odpowiedzialność, dlatego od dekad inwestujemy w technologie i procesy, których celem jest realizacja naszej strategii zrównoważonego rozwoju, opartej o gospodarkę cyrkularną, recykling PVC, odpowiedzialne podejście do surowców, jak najlepszą efektywność energetyczną naszych produktów, jak najniższą emisję CO2. Ta nagroda jest wyrazem uznania dla naszych ambitnych celów i pozwoli nam jeszcze głośniej rozmawiać o potrzebie dekarbonizacji biznesu budowlanego oraz inspirować i wyznaczać standardy odpowiedzialności w naszej branży. Serdecznie dziękujemy Kapitule Konkursu oraz Organizatorom za zauważenie i docenienie starań firmy – mówi Monika Hybza.
Wcześniej, podczas panelu dyskusyjnego „Success stories z rynków zagranicznych w zakresie zielonej transformacji oraz potrzeby legislacyjne polskiego rynku” reprezentujący firmę Krzysztof Kaita, Dyrektor Produktu Deceuninck Poland podzielił się doświadczeniem Deceuninck jako jednego z liderów recyklingu PVC w Europie. Panel był okazją do wymiany doświadczeń na temat globalnych trendów w zakresie zielonej transformacji. W międzynarodowym gronie dyskutowano o zagranicznych i polskich rozwiązaniach czy projektach, które mogą służyć jako przykład dobrych praktyk.
Krzysztof Kalita, przedstawiając doświadczenia Deceuninck w zakresie recyklingu PVC, zwrócił uwagę na konieczność implementacji w Polsce rozwiązań legislacyjnych wspierających selektywną zbiórkę stolarki PVC oraz integrację odnawialnych źródeł energii w przemyśle budowlanym. Ekspert podkreślił, że odpowiednia legislacja na rodzimym gruncie jest kluczowa dla dalszego rozwoju branży i jej transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju, a wprowadzenie takich rozwiązań mogłoby znacząco przyspieszyć proces dekarbonizacji sektora budowlanego w Polsce.
Polski Kongres Klimatyczny to jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń biznesowych, które skupia się na zielonej transformacji. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządów, politycy, eksperci, a także liderzy biznesu, którzy dyskutowali na tematy związane z dekarbonizacją przemysłu, finansami czy innowacyjnymi technologiami wspierającymi ekologiczną transformację Polski. Tegoroczny Kongres zgromadził ponad 2.600 uczestników, którzy podczas 33 paneli dyskusyjnych wysłuchali 250 ekspertów z Polski i zagranicy.