• Strona główna
  • Edgetech Europe podąża za kompleksową strategią zrównoważonego rozwoju

Edgetech Europe podąża za kompleksową strategią zrównoważonego rozwoju

26 marzec 2025  

Zaostrzone przepisy dotyczące ochrony środowiska, rosnące koszty energii i rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone budynki charakteryzują przyszłość branży budowlanej. W tym środowisku dostawcy komponentów, tacy jak Edgetech Europe, producent elastycznego systemu dystansowego Super Spacer®, muszą myśleć nie tylko o rozwoju i marketingu „zielonych” produktów. Holistyczna strategia zrównoważonego rozwoju jest kluczem do długotrwałego sukcesu. Obejmuje ona cały łańcuch wartości - od produkcji pozwalającej oszczędzać zasoby i energooszczędnych rozwiązań po rozwiązania dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Dyrektor zarządzający Johann Artamonov i Benjamin Karabulut, europejski kierownik techniczny w Edgetech Europe, tłumaczą kluczowe kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Kryteria ESG jako siła napędowa zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej

Biorąc pod uwagę fakt, że nieruchomości są odpowiedzialne za prawie 40 procent emisji gazów cieplarnianych na całym świecie, dostosowanie inwestycji w nieruchomości do standardów ESG staje się coraz ważniejsze. Rozporządzenie UE w sprawie ujawniania informacji w sektorze usług finansowych i zaktualizowane zasady taksonomiczne UE ustanowiły konkretne standardy zrównoważonego rozwoju w sektorze finansowym i nieruchomości. Przepisy te zobowiązują inwestorów do oceny i klasyfikacji swoich inwestycji według kryteriów ESG. Ma to bezpośredni wpływ na popyt na zrównoważone budynki, a tym samym na wymagania dotyczące projektów budowlanych oraz stosowanych materiałów i technologii.

Proekologiczne budownictwo staje się coraz bardziej istotne

Od ponad trzech dekad systemy certyfikacji i oceny przyjaznego środowisku budownictwa mają na celu zmniejszenie wpływu budynków na środowisko, a w szczególności emisji gazów cieplarnianych, poprzez bardziej zrównoważone projektowanie. Liczba certyfikatów na poziomie globalnym rośnie z roku na rok. W 2023 r. sama sieć World Green Building Council, która obejmuje DGNB (Niemiecką Agendę Zrównoważonego Budownictwa) i US Green Building Council z systemem certyfikacji LEED, certyfikowała ponad 5,4 miliarda metrów kwadratowych powierzchni przyjaznych środowisku budynków na całym świecie. Warto również wspomnieć o znaczącym poziomie inwestycji w budynki certyfikowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Według BNP Paribas, w 2022 roku indywidualne transakcje w Niemczech wygenerowały 11,2 miliarda euro, co odpowiada względnemu udziałowi w rynku inwestycyjnym na poziomie 30,6 procent.

Całościowe podejście Edgetech do zrównoważonego rozwoju

Edgetech Europe odpowiednio ukierunkował dalszy rozwój produktów i procesów. „Nie postrzegamy zrównoważonego rozwoju jako odizolowanego przedsięwzięcia, ale ujęliśmy ten temat w kompleksową, strategiczną koncepcję, która przenika wszystkie obszary firmy. Aspekty ekologiczne są konsekwentnie brane pod uwagę począwszy od projektu i produkcji produktu, aż po łańcuch dostaw. To holistyczne podejście znajduje odzwierciedlenie w różnych działaniach i certyfikacjach” - mówi Benjamin Karabulut.

Udostępniając deklaracje EPD i dążąc do uzyskania certyfikatu EcoVadis, firma przekazuje swoim klientom ważne informacje, które pomagają im spełnić wymagania ESG i w przejrzysty sposób udokumentować ich wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju. Deklaracje środowiskowe EPD (Environmental Product Declarations) to znormalizowane dokumenty, które dostarczają szczegółowych informacji na temat wpływu produktu na środowisko w całym jego okresie eksploatacji. Pod uwagę brane są takie czynniki jak wykorzystanie zasobów, emisje i generowanie odpadów. Certyfikat EcoVadis idzie o krok dalej i ocenia nie tylko efektywność środowiskową, ale także społeczne i etyczne aspekty przedsiębiorstwa. EcoVadis to uznana na całym świecie platforma oceny zrównoważonego rozwoju, która pomaga przedsiębiorstwom poprawić ich wyniki w obszarach takich jak ochrona środowiska, warunki pracy, uczciwe praktyki biznesowe i zrównoważone zaopatrzenie produktów. „Uczestnicząc w EcoVadis, podkreślamy nasze zaangażowanie w ciągłe doskonalenie i przejrzystość w kwestiach zrównoważonego rozwoju” - mówi dyrektor zarządzający Edgetech, Johann Artamonov.

Kolejnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju jest ewidencja i redukcja emisji gazów cieplarnianych. Edgetech Europe dokonała już bilansu emisji bezpośrednich (Zakres 1) i pośrednich (Zakres 2), a także wszystkich innych emisji powstałych w łańcuchu wartości (Zakres 3) zgodnie z Protokołem GHG (Greenhouse Gas Protocol) w sprawie emisji gazów cieplarnianych. Firma posiada również certyfikaty ISO 14001 w zakresie systemu zarządzania środowiskowego oraz ISO 50001 w zakresie systemu zarządzania energią. Certyfikat ISO 9001 dla systemu zarządzania jakością gwarantuje, że Edgetech utrzymuje najwyższe standardy w zakresie jakości produktów i poziomu zadowolenia klientów.

„Nasze inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju oferują liczne korzyści naszym klientom i partnerom w sektorze budowlanym. Możemy pomóc im podejmować bardziej odpowiedzialne decyzje, minimalizować ryzyko i optymalizować oddziaływanie ich projektów na środowisko. Narzędzia takie jak EcoVadis i EPD promują przejrzystość, porównywalność i ciągłe doskonalenie w branży budowlanej, co staje się coraz ważniejsze w świetle rosnącego znaczenia zrównoważonego rozwoju i bardziej rygorystycznych przepisów środowiskowych” - dodaje Benjamin Karabulut.

Innowacyjne produkty dla ekologicznych budynków

Pod względem minimalizacji zużycia energii w budynkach, system ramek dystansowych Super Spacer® ma kluczowe znaczenie dla klientów związanych z konstrukcją okien i fasad oraz architekturą. Elastyczna ramka dystansowa wykonana z pianki strukturalnej zapewnia optymalną przestrzeń termiczną między szybami, a tym samym znacznie zmniejsza straty ciepła. Prowadzi to do znacznej poprawy całkowitej efektywności energetycznej budynków, a tym samym bezpośrednio przyczynia się do redukcji emisji CO2.

Opracowanie i produkcja Super Spacer® podlega rygorystycznym kryteriom zrównoważonego rozwoju. Edgetech Europe przywiązuje dużą wagę do stosowania materiałów przyjaznych dla środowiska i minimalizacji zużycia surowców podczas procesu produkcyjnego. Trwałość produktu i łatwość konserwacji pomagają również zmniejszyć ilość odpadów i wydłużyć żywotność budynków.

„Nieustannie pracujemy nad dalszym rozwojem naszych produktów, aby sprostać stale zmieniającym się wymaganiom rynku i rosnącym standardom środowiskowym. Stawiamy przy tym na ścisłą współpracę z naszymi partnerami z branży budowlanej”, kontynuuje Benjamin Karabulut. 

Przykładowy projekt z zakresu zrównoważonego rozwoju: Kalifornia Malakoff Office w Paryżu

Aktualnym przykładem takiego wieloletniego partnerstwa jest kompleks biurowy „Kalifornia” w gminie Malakoff położonej na południe od Paryża. Nazwa symbolizuje kalifornijski nastrój, który ten projekt ma wywoływać. Dwa budynki połączone są zielonymi pasmami o powierzchni 4.500 metrów kwadratowych. Przestronne powierzchnie biurowe i tarasy zachęcają do pracy zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Niskoemisyjne Szkło Saint-Gobain COOL-LITE® ORAÉ® zostało po raz pierwszy zastosowane w nowym projekcie budownictwa komercyjnego we Francji. W porównaniu z konwencjonalnym szkłem float, emisja gazów cieplarnianych jest o imponujące 40 procent niższa.

Zarówno płaskie, jak i wygięte elementy elewacji łączą szkło bazowe Oraé® z powłoką Cool-Lite Xtreme 70/33 II, osiągając optymalną równowagę między efektywnością energetyczną a walorami estetycznymi.  Szkło płaskie zostało wyprodukowane przez firmę Sivaq we Francji, podczas gdy DOERING GLASS Berlin dostarczył wygięte elementy szyb zespolonych z ramką dystansową Super Spacer®.

 „Dzięki optymalizacji procesu float, w tym wykorzystaniu zielonej energii i zwiększeniu udziału stłuczki szklanej, możliwe było znaczne zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do produkcji”, wyjaśnia kierownik sprzedaży DOERING GLASS Martin Lenz i dodaje: „Przed dostawą przeprowadziliśmy oczywiście gruntowne testy gięcia tego nowego rodzaju szkła”.

Malakoff był kolejnym debiutem berlińczyków: kompleks biurowy był pierwszym projektem, w którym zbilansowano emisję gazów cieplarnianych giętego szkła DOERING Green. „Specyfikacje dotyczące produkcji szkła otrzymujemy od Saint Gobain. Ponieważ posiadamy certyfikat energetyczny, możemy określić, ile dodatkowej energii zużył nasz proces produkcyjny i łańcuch dostaw. Byliśmy w stanie zweryfikować 100 procent Zakresu 1 i 2 oraz około 90 procent Zakresu 3”, kontynuuje Martin Lenz.

W przypadku szkła giętego dla Malakoff emisja gazów cieplarnianych wynosi średnio 23,50 kg CO2e/m² dla szkła bazowego i 78,50 kg CO2e/m² dla produktu końcowego (z uwzględnieniem Zakresu 1 i Zakresu 2). Specjalista w dziedzinie szkła giętego zrekompensował pozostały, nieunikniony ślad CO2 w wysokości 11 ton ekwiwalentu CO2 za pomocą projektu lasu klimatycznego. Tym samym oszklenie gięte w znacznym stopniu przyczynia się do zerowego bilansu emisji dwutlenku węgla w projekcie.

Wnioski i prognozy

„Przyszłość budownictwa będzie naznaczona zrównoważonym rozwojem i efektywnością energetyczną. Dzięki naszej wybiegającej w przyszłość strategii i ciągłemu zaangażowaniu w badania i rozwój, jesteśmy idealnie przygotowani do sprostania tym wyzwaniom i pozyskania nowych rynków. Projekty takie jak Kalifornia pokazują, że zrównoważone budownictwo może być nie tylko ekologiczne, ale także estetyczne i atrakcyjne ekonomicznie” - podsumowuje Johann Artamonov.

 

źródło: Edgetech Europe GmbH

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: