• Strona główna
  • System monitoringu do domu. Wybierz mądrze i ciesz się bezpieczeństwem

System monitoringu do domu. Wybierz mądrze i ciesz się bezpieczeństwem

10-09-2020  

Wraz z rosnącymi zarobkami i rozwojem technologii coraz chętniej inwestujemy w różne systemy bezpieczeństwa. Poza systemem alarmowym nasze domy otaczamy także monitoringiem, który podnosi poziom bezpieczeństwa. Ty również rozważasz system monitoringu w domu? Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem.

Zarówno system alarmowy, jak i monitoring należą do systemów bezpieczeństwa. Do niedawna ich obecność była powszechnie jedynie na ulicach, w budynkach publicznych, wielkich zakładach produkcyjnych czy biurowcach. Jednak ceny elektroniki i technologii spadły, a wraz z tym pojawiła się możliwość zainstalowania systemów bezpieczeństwa w domu. Obecnie monitoring nie jest już drogą ekstrawagancją. To standardowo instalacja, która wpływa na bezpieczeństwo rodziny i jej mienia. Dziś skupiamy się zatem na monitoringu, a w dalszej części doradzamy, na co zwrócić uwagę wybierając swój pierwszy domowy monitoring.

Dlaczego warto postawić na monitoring?
System monitoringu to znakomite uzupełnienie systemu alarmowego. Poszerza zakres jego możliwości oraz wnosi nowe funkcje. Podczas gdy alarm sygnalizuje, że do zdarzenia doszło, monitoring jest w stanie dostarczyć więcej informacji o samym zdarzeniu. Oczywiście zakup taki wiąże się z dość dużymi kosztami, jednak są one w zasięgu większości właścicieli domów. Inwestując w dom i jego kosztowne wyposażenie warto bowiem zapewnić sobie bezpieczeństwo. Dlatego monitoring należy traktować jako inwestycję długoterminową. Dobrze dobrane urządzenia będą nam bowiem służyły wiele lat, a przede wszystkim pomogą zapobiec włamaniu. 

Rodzaje monitoringu
Systemy monitoringu można podzielić biorąc po uwagę sposób przesyłania obrazu do rejestratora. Mamy wiec monitoring analogowy i IP (sieciowy). 

Monitoring analogowy  - https://www.montersi.pl/monitoring-analogowy-hd

Jest to technologia starszego typu, a przez to urządzenia są tańsze. Polega na przesyłaniu obrazu za pomocą kabla do komputera. Z tego powodu wiąże się z koniecznością wykonania okablowania, a im więcej kamer potrzebujemy, tym więcej potrzebujemy kabli. Często zmusza nas to do wiercenia w ścianach elewacji, aby zamaskować dużą ilość przewodów.

Maksymalna rozdzielczość obrazu sięga tu 704×574 pikseli, co nie jest imponującą wartością. Nie zobaczymy tu dokładnie szczegółów, jednakże ten parametr jest wystarczający dla obiektów przemysłowych jak np. biura lub fabryki. Jeśli instalatorzy poprawnie rozmieszczą kamery analogowe na posesji, uzyskamy obraz o zadowalającej jakości: rozpoznamy zarys twarzy i ogólnie osoby, ale może być problem z rozczytaniem numer tablic rejestracyjnych.

Przy monitoringu analogowym trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobre rozmieszczenie kamer. Urządzenia muszą znaleźć się we wszystkich newralgicznych miejscach: przy drzwiach, przy bramie, na tyłach posesji i na tarasie. Ponadto trzeba wybrać rejestrator z odpowiednio dużym dyskiem twardym, który zmieści nagrania z wszystkich kamer.

Monitoring IP
Drugim typem jest monitoring sieciowy IP. Opiera się on na technologii cyfrowej i jest bardziej nowoczesnym rozwiązaniem. Każda kamera tego systemu jest jak mały komputer z własnym numerem IP. Do przesyłania obrazu nie potrzeba pośrednictwa żadnego innego urządzenia. Transmisja odbywa się bowiem z wykorzystaniem Internetu.

A co z rozmieszczeniem kamer? Mamy tu więcej swobody, ponieważ w porównaniu do monitoringu analogowego, urządzenia IP mają znacznie mniej przewodów. Dzięki temu można je zainstalować w trudno dostępnych i oddalonych miejscach. Sam obraz ma dużo wyższą rozdzielczość pozwalającą na odczytania drobnych szczegółów. Obraz również przesyłany jest do rejestratora, który z racji większej wagi plików musi być odpowiednio bardziej pojemny. 

Nagrania można zapisywać na komputerze lub na specjalnym rejestratorze cyfrowym. Do tej czynności potrzebne jest specjalne oprogramowanie, które powinien zapewnić producent urządzeń. 

Profesjonalne systemy alarmowe kupią Państwo w sklepie Montersi.pl

Tagi:   Promowane