• Strona główna
  • Fotowoltaika na etapie projektowania domu. O czym warto pamiętać?

Fotowoltaika na etapie projektowania domu. O czym warto pamiętać?

19-06-2020  

Budujesz dom i myślisz o montażu fotowoltaiki? Jeśli tak, to poznaj powody, dla których warto ją uwzględnić już na etapie projektu!

Fotowoltaika a wybór działki
Decyzja o chęci montażu elektrowni słonecznej przyda się już na etapie wyboru działki. Warto zwrócić uwagę na to, czy możliwe jest takie umiejscowienie budynku, by jego dach skierowany był na południe. Ważne są też wszelkie zacienienia – wysokie drzewa czy sąsiednie budynki. Przemyślenie lokalizacji pod tym kątem zapewni najwyższą sprawność przyszłej instalacji, ale też pomoże dobrać odpowiednią jej moc.

Realizacja fotowoltaiki na etapie budowy domu, Concept Energy, instalacja o mocy 9,9 kWp, Trutnowo. Fot. Concept Energy

Fotowoltaika i układ funkcjonalny

Planując funkcje w budynku warto od razu przemyśleć miejsce montażu falownika. Ze względu na niegłośny, ale jednak wytwarzany dźwięk, nie powinien on sąsiadować z sypialniami. Nie może się też znajdować w pomieszczeniach z ograniczoną wymianą powietrza czy temperaturą powyżej 35°C. Umieszczenie go blisko modułów fotowoltaicznych pozytywnie wpłynie na długość okablowania. Na pewno pomoże też zaplanowanie miejsc przeprowadzenia przewodów łączących elementy zestawu fotowoltaicznego. Dzięki temu można będzie ograniczyć ingerencję w elewację budynku.

 

Elektrownia słoneczna a dach
To dach budynku jest miejscem, gdzie instalacja fotowoltaiczna montowana jest najczęściej. Warto to wziąć pod uwagę projektując kształt dachu tak, by panele słoneczne mogły optymalnie funkcjonować. Zdiagnozowanie zapotrzebowania domowników na energię elektryczną, pomoże określić moc instalacji, a tym samym jej powierzchnię.

1. Kształt dachu
Im prościej, tym lepiej. Skomplikowane elementy dachu czy liczne połacie mogą zacieniać instalację, utrudniać jej montaż i zwiększać jego koszty.

2. Kąt nachylenia
Najlepszy kąt nachylenia dachu to 30°- 40°. Jeżeli dach jest płaski, oczywiście można zaplanować panele na podkonstrukcji wsporczej, ale pamiętajmy, że to większy koszt i ciężar instalacji.  

3. Konstrukcja dachu
Projektując dach musimy pamiętać o dodatkowym obciążeniu i konieczności zastosowania montażu inwazyjnego. Istotne znaczenie ma też pokrywający materiał. Jeśli mamy możliwość zaplanowania pokrycia w kontekście elektrowni słonecznej, możemy wpłynąć na koszt montażu. Łatwy, a tym samym tańszy montaż instalacji dotyczy np. blach czy dachówki bitumicznej.

4. Estetyka
Po co projektuje się dom? Nie tylko ze względu na funkcje, ale i by wyglądał tak, jak chcemy. Warto zatem wybrać panele fotowoltaiczne, które nie tylko są najlepszej jakości, ale też wyglądają dobrze. Już na etapie projektu warto pomyśleć o dachu jako o miejscu, w które wkomponować będzie można elektrownię słoneczną, aby nie tylko była jak najbardziej wydajna, ale także zdobiła budynek. Nie zapominajmy o tym, że estetyczna instalacja fotowoltaiczna zwiększa atrakcyjność budynku.  

Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej już na etapie projektowania to bardzo trafne rozwiązanie. Jeśli będziemy w stanie dostosować ważne elementy do jej potrzeb, zapewnimy sobie maksymalny zysk energii i mniejszy koszt montażu. Dobrze odpowiednio wcześnie rozpocząć współpracę z firmą kompleksowo zajmującą się usługami związanymi z fotowoltaiką. Otrzymamy wtedy pełne wsparcie jeszcze na etapie planowania naszej elektrowni słonecznej.

Tagi:   architektura
Wcześniejszy artykuł

Akustyka w czerni

Następny artykuł

Dom Falujący na wietrze